JarkaStar

Kam, kde a jak si stěžovat na postup a rozhodnutí Policie?

Dobrý den,
poskytla jsem svůj automobil do užívání zájemci o koupi a převod úvěru automobilu. Sepsali jsme spolu dohodu, že po přepsání úvěru na něj převedu i vůz. Dotyčný však nějakým způsobem vůz na úřadě převedl na sebe, bez mého souhlasu a podpisu a ihned vůz prodal. Vše vyšetřuje Policie, vůz nalezla a následně vydala vůz pánovi, který si ho od podvodníka koupil. Místo aby byl navrácen mě. Jak se mohu bránit? pomůže stížnost? Kam? Potřebuju právního zástupce? Děkuji, Jarka

Nejlepší odpověď
atriplex

Martina se mýlí. Stížnost proti rozhodnutí policie (proti usnesení) se podává na policii, která rozhodla. Jednoduše řečeno, na adresu policie, která je uvedena na usnesení. Pokud byste stížnost zaslala na státní zastupitelství, prošvihla byste lhůtu. Právníka nepotřebujete. Do stížnosti uveďte vše podstatné a uvidíte. Nezapomeňte, že stížnost můžete podat do tří dnů od doručení usnesení.

Ještě dodávám: Pokud bylo vozidlo již vráceno fyzicky, znamená to, že rozhodnutí policie nabylo právní moci – buď jste se neodvolala, nebo byla vaše stížnost zamítnuta (s odůvodnění). A zásadní otázka: Byla jste vůbec účastníkem řízení? Pokud bylo tedy vozidlo již vráceno, nezbývá vám, než podat žalobu, ale to bez pomoci právníka nezvládnete. Nejprve bych si ale přečetl rozhodnutí policie, které musí obsahovat odůvodnění, ze kterého vyplývá, jak to vlastně je.

Pro Martinu: Nechci se hádat, ale § 143/1 trestního řádu hovoří jasně: Stížnost se podává u orgánu, proti jehož usnesení stížnost směřuje.

Další odpovědi
martina1

Stížnost se podává na státní zastupitelství příslušný vašemu bydlišti.Manžel sice moc věc nepochopil,ale nejspíš opravdu pochybili.Záleží jak jste měli smlouvu sepsanou.Ale řeší tohle prý často,většinou poctiví doplatí na důvěřivost.Pokud jste podepsala kupní smlouvu,tak může auto v polopřevodu vesele prodat.Ale státní zastupitel rozhodne nejlíp.
Doplňuji:
Manžel je policista a radí defakto on.Stížnost je nejlepší podat na okresní státní zastupitelství­.Policie to stejně postoupí jim a je to takhle mnohem rychlejší.V us­nesení,má paní uvedno poučení,jak postupovat v případě,že nesouhlasí.Ale dělá u nich pouze 15 let,takže to možná neví správně........

cukrar

JarkoStar, na hodnocení postupu je třeba více informací. Znám případ, kdy i soud rozhodl nevydat auto původnímu majiteli, že patří podle práva tomu poslednímu. Nádradu škody musí vymáhat na podvodníkovi.
Takže pokud je Váš příběh podobný, obávám se, že vozidlo nebude vydáno Vám, ale vy budete moci po „zájemci o koupi“ požadovat odškodnění.
Ale je to jen odhad situace, páč jsem neviděl spis ani smlouvu. Doporučuji určitě právníka, nebo si myslíte že policie nerozhodla podle práva?

JarkaStar

Děkuji uživateli Artiplex za odpověď. Žádné usnesení od Policie jsem nedostala. Jestli jsem byla účastníkem řízení se pozná jak? Omluvám se za blbý dotaz…Trestní oznámení podával můj přítel, jelikož mám miminko a nemohla jsem na Policii dojet. Jemu ale také nic nepřišlo. Takže se nemám proti čemu odvolat. S inspektorem jsem mluvila, ale bylo to zbytečné, vůbec neměl v úmyslu mi pomoci, vypadalo to, že to chce mít vyřízené co nejdříve. Jarka

martina1

Policie má prý 90dní na vyjádření k případu a pokud stále případ řeší,tak se nemá policie k čemu vyjádřit.Pokud jim něco brání ve vyšetřování,mohou požádat státního zástupce o prodloužení lhůty.Záleží na obsahu vaší smlouvy.Oznamovatel musel podepsat poučení poškozeného v trestním řízení,kde je uvedeno Čj.podle kterého si státní zastupitel vyžádá spis dle vaší stížnosti.Pokud jste žádné poučení nepodepisoval ani jeden,pak policie tento případ neřeší.Zajděte na policii a zjistěte jak to vlastně máte.Jinak já tomu nerozumím,jen jsem chtěla poradit podle rad manžela,který si myslím,že by měl vědět jak postupovat.