Lukáš Rusek

Kam jít na střední školu s maturitou?

Dobrý den, chtěl bych jít na střední školu s maturitou. Aktuálně jsem na středním odborném učilišti ve 3. ročníku strojírenství a po dokončení tohoto ročníku chci jít na úplně jinou střední školu s maturitou protože mě to přestalo už docela bavit. Mám ale hrozně problém s výběrem následující školy a povolání. Prostě nevím co chci dělat a co by mě bavilo. I testy na internetu jsem některé zkoušel a nic moc spokojenost. Poraďte prosím na koho se mám obrátit (Kromě rodičů protože těm je jedno kam půjdu. Říkají že je to můj život, že si můžu jít kam chci.) A ještě jak to bude s výpisem známek ze základky?

Odpovědi
elkon

V tom ti nikdo neporadí, zřejmě jsi ještě nevyzrálá osobnost. Protože kolem 15.roku věku už člověk aspoň tuší, co by chtěl v životě dělat. Někdy k tomu směřují i různé záliby.

Alesh

„Mám ale hrozně problém s výběrem následující školy a povolání. Prostě nevím co chci dělat a co by mě bavilo.“

A kdo jiný, než ty sám, ti tohle může zodpovědět? Na tvojí obhajobu řeknu to, co říkám dlouho, že tohle je problém našeho školství. Dětí, co nejsou nikam směřovány, produkuje náš školský systém jak na běžícím pásu. A takhle to pak dopadá, že jdou pak cosi studovat, aby měly maturitu nebo výučák apod. Nebaví je to, nevědí co by mohly/chtěly dělat, protože jim prostě nikdo ty možnosti pořádně nevysvětlil, neukázal. Tohle moje sdělení ti samozřejmě nijak nepomůže a nezbývá ti nic jiného než se nad tím hluboce a důkladně zamyslet. Vycházej z toho, co tě baví… auta, počítače, práce se dřevem… co já vím. Toho se zkus pak přidržet. Dobré jsou i různé brigády. Okoukneš, jak to kde chodí, a uděláš si na onu profesi nějaký názor. Zkrátka nikdo jiný ti to nevymyslí a pokud ano, pak to téměř jistě bude stát za ho…

da ny

Mladý člověk se hledá a zkouší. Čím víc toho umí, má možnost při výběru
a změně povolání. Někteří lidé pracují tam, kde práci seženou…..
Uvědomte si, že na každou SŠ budete dělat přijímací zkoušky! Vysvědčení ze ZŠ
a výuční list, můžete také doloži, jako ověřenou kopii.
Kde máte jistotu, že Vás jiná škola bude „bavit“? Ta Vaše stávající jistě nabízí
možnost získání maturity. Obvykle + 1 –2 roky. Další SŠ, v odlišném oboru, budete muset navštěvovat 4 roky.
Pokud byste již měl maturitní vysvědčení, je možnost studovat na dalších SŠ.
Požádat ředitele o individuální studijní plán. Na výuku předmětů, ze kterých
už maturitu máte, pak chodit nemusíte (např. ČJ, M, ZSV a cizí jazyk).
Můžete po maturitě na VOŠ nebo VŠ i na jiné učiliště. Rekvalifikační kur­z.