Standaa

Kam by se přeměnila energie v tomto případě?

Pokud bychom dvě tělesa tlačili proti sobě stejnou silou tak, aby se síly vyrušily a tělesa zůstala v klidu, kam by se přeměnila vložená energie, kterou jsme použili na tlačení těles?
Doplňuji:
Dobře, a za předpokladu, že by tělesa byla dost pevná, aby se při dané síla nezdeformovala, a vůči sobě se nepohybovala, tzn. nevznikalo by mezi jejich povrchy tření, pouze stejný tlak na obou stranách, tzn. jeho kompletní vyrušení – tělesa by zůstala vůči sobě v klidu?

Nejlepší odpověď
gecco

Tělesa by se deformovala…
Takže energie by se částečně spotřebovala na mechanickou deformaci těles a částečně by se přeměnila na energii tepelnou (tření).
Doplňuji:
Tělesa by se deformovala. Tečka…
😉
I kdybys nebyl schopen tuto deformaci změřit, deformovala by se. Do jisté síly vratně (mez pružnosti), větší silou nevratně.
A třením nemyslím jen tření povrchů při jejich vzájemném pohybu (k čemuž by při deformaci jistě docházelo), ale i tření vrámci objemu těles(a), uvnitř.

Další odpovědi
rigormortis

žádná vložená energie by nevznikla…je to rovnovážný stav. Vznikla by síla, ale už schází dráha, takže není žádná vykonaná práce…
To je jako pružina, která by vytvářela sílu v tahu, ale už žádnou práci.

mosoj

Energie těles se spotřebuje vzájemně na na zastavení protilehlého tělesa.
Vzniká ten rovnovážný stav.
Doplňuji:
Práce se koná když působíme silou po dráze. Zde žádná dráha není.

gecco

Rigormortis → omyl…
Práce (energie) konaná deformací (stlačením či natažením) tělesa (pružiny) je definována vztahem E = F . t …
😉

rigormortis

Mám tomu rozumět, že práce konaná energií je práce?…to je pravda, ale já tím říkal něco jiného.
Tažná pružina zavěšená se závažím koná práci?
Uvedený vzorec udává pouze vztah energie potřebný k natažení/stlačení pružiny.