Céma

Kde se začala používat kaligrafie a kde se používá nejvíce?

Nejlepší odpověď
annas

Kaligrafie , umění krásného rukopisu. Termín může pocházet z řeckých slov „krása“ ( kallos ) a „psát“ ( graphein ). Je to dovednost, využití proporcí, tvoří „umělecké dílo“. Nemusí být čitelné v obvyklém slova smyslu.

Kaligrafické písemo se objevilo již během druhého tisíciletí př. n. l. když různé semitské národy na východním konci Středomoří experimentovaly s abecedním psaním. Mezi 1500 a 1000 př.n. l. . byly vytvořené vyškrabané znaky, které .dnes mají uměleckou hodnotu.

Tedy mnohem dříve než v antice.
https://www.bri­tannica.com/ar­t/calligraphy

Psaly se tak knihy Starého a Nového zákona Bible, Chaucerovy Canterburské příběhy, anglosaská báseň Beowulf, romány krále Artuše a královny Guinevere a rytíři kulatého stolu a všechny řecké a latinské texty.
.
Dalo by se říct, že vynálezem knihtisku se kaligrafie neuplatňuje Ale hudebnoí díla, různé vědecké notace atd. byl ručně psané až do 19. st. Jsou vzácené, protože přežily knihtisk a vznikaly v málo exemplářích.

https://www.bri­tannica.com/ar­t/calligraphy
Dnes se objevujé školy kalitgrafie v Číně, v Japonsku.

U nás se kaligrafické písmo učí na uměleckých školách – písmo slouží k rekonstrukci a úpravě starých nápisů.

Nedávno jsem o tom viděla pořad v TV.

Další odpovědi
Kepler

Velkou tradici, která je živá dodnes, má kaligrafie v Číně a Japonsku. Toto umění bylo ale známo i v antickém Řecku. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kaligrafie