bubukaa

Kaktusy…

Pokouším se pětovat kaktusy – nezdařeně, už mi jich uhnilo nespočítaně, přestanou růst nebo splesnivá nebo uschnou, přitom skoušela jsem je zalívat – víc, mín , nechat vyschnou a pak zalít, přelít a nezalívat, zalívat do misky, zalívat do květináče atd. taky jsem měnila místo – tma,světlo, mám pěkné místečko u parapetu ale kvůli topení se jim tam nedaří, konkrétně v tuto dobu bojuje u přežití živý kamen
Co tedy dělám špatně??
Doplňuji:
hanulka11: díky, jenže já bych je strašně ráda měla na ozdobu a když je dám ven skoro nikdo je neuvidí protože máme psa takže by museli být někde nahoře
Drap: myslíš tedy že náš byt tedy není vhodný pro pěstování kaktusů přitom v ložnici kde je mám bývá 19– 21°C

Nejlepší odpověď
Deli

Já jsem kaktusy vždy svou přehnanou péčí zlikvidovala – přesně jako Vy.
Teď pěstuje kaktusy u sebe v pokojíčku na okenním parapetu moje dcera, 10 let, jelikož nemá moc ke kytkám vztah a vše jí zatím uschnulo, zkusila to s kaktusem. Uchvátil ji a už jich má sbírku, rostou, jsou krásné a zdravé. Recept? Doslova na ně kašle. Tak jednou za měsíc jí připomenu, že by je měla zalít, tak jim sem tam něco kápne, neprolévá je.
Tak je taky zkuste příliš neopečovávat 🙂

Další odpovědi
Drap

Pokud vyloučíme choroby a naprosto nevhodnou p§du, tak zbývá už jen nevhodné klima v bytě. Asi příliš teplo.
Myslím, že na zimu by uvítali o něco menší teplotu bez zálivky, mohly by odpočnout a na jaže začít opět růst. Třeba najdeš lepší místo, nějakou chodbu a podobně.

hanulka11

já je přes léto letním venku a pak je uklízím na podzim ale do chladna , kde se netopí a tudíž je nezalévám – aby mohly odpočívat a pak mi na jaře vykvetou

můžeš se začíst zde
http://kaktusy­.vyrobce.cz/

a o živých kamenech zde
…s těmi zkušenost nemám
http://loskutak­.nova.cz/clanek/o­krasna/zive-kameny.html

WeeBear

To, že sem tam nějaký uschne, zplesniví, nebo podobně je zcela normální, ne vše vyjde a ne všichni se uchytí.

Docela mě pobavil komentář Deli, jsem zřejmě dokonalá kopie její dcery, s kytkama všeobecně jsem měla problém, ale kaktusy jsou zcela nenáročné, nezalívám je pravidelně a rostou! 🙂 Tedy, měním jim ještě půdu a květináč po zakoupení.

Jediné, co bych doporučila je po koupení přesadit z rašeliny do vhodného propustného substrátu a velikostně odpovídajícího květináče a jednou za čas zalít. Nemusíš dodržovat žádné pravidlo typu ‚každý druhý týden ve středu‘, i kaktusy (a vůbec květiny všeobecně) jsou zvyklé žít za různých podmínek – jednou mají vody příliš, jindy musí vyjít s málem.

čárlí

Základní podmínky pro většinu kaktusů jsou: v létě teplo, plné slunce,dostatečná zálivka, ale zalévat až po částečném nebo skoro úplném vyschnutí půdy a to pořádně (pokud je teplo a půda dostatečně rychle vysychá nehrozí přelití)a nejlépe umístění venku pod širým nebem. V zimě chlad kolem 5 až 8 stupnů, úplné sucho.Při nízké teplotě při zimování nouzově mohou být i ve tmě.
problém špatného růstu asi spočívá ve vašem případě v zimě ve vysoké teplotě a v nevhodné zálivce. V létě v osvětlení filtrovaném přes sklo (důsledek snížená intenzita), možná nedostatečně osluněném okně, a nedostečném větrání, možná v nevhodné půdní směsi, v případě uhnívání v přelití. Zcela posoudit co je chybně lze jen na stanovišti samém.