zjentek

Jaká je pravděpodobnost zasažení Země EMP z vesmíru?

Mám na mysli výboj z vesmíru, třeba po výbuchu nějaký neutronový hvězdy, nevím… Nemyslím z asteroida, který „křápne“ někde v amtosféře, tuhle a podobné možnosti vynechme.

A podotázka:

Disponuje lidstvo zařízením, který je schopný měřit blížící se podobný impulz v čase před tím, než sem k nám na Zemi dorazí?

Odpovědi
Edison

Jelikož víme o vesmíru tak málo, tak vyčíslit tu pravděpodobnost nelze. Jen víme, že Země již zásah výronu gamma záření, ale i UV pravděpodobně dostala. Ale ono nejde jen o EMP a gamma, ale třeba i UV a jiné typy záření, které by mohly život na Zemi totálně zničit. Jelikož víme, že k tomu s velkou pravděpodobností došlo, lze k tomu přistupovat optimisticky – už to máme za sebou, tak se to už nestane i s ohledem na rozpínání vesmíru a další v něm probíhající procesy, pokud se to nestalo, tak statisticky se to už ani nestane, nebo pesimisticky – když už se to asi stalo, klidně se to může stát znova, nebo pokud se to nestalo, tak se to stane určitě.

dubraro

EMP zasahují Zemi docela běžně, naštěstí je zachycuje magnetické pole Země.
EMP se šíří rychlostí světla, nelze je tedy předem detekovat.