Raduš

Kácení stromů na vlastním pozemku.

Pan Novák na svojí louce pokácel velikou vykotlanou stoletou lípu, přičemž své rozhodnutí konzultoval se sousedy, kterým to nevadilo. Porušil pan Novák nějakým způsobem zákon?

  1. Neporušil. Ke kácení mimo les stačí souhlas sousedů.

B)Neporušil. Ke kácení dřevin kdekoliv mimo les povoleni nepotřebuje.
C)Neporušil. Ke kácení na svém pozemku mimo les povolení nepotřebuje.
D)Ano, porušil. Pro kácení dřevin mimo les je potřeba povolení.

Nejlepší odpověď
dědapetr

D je správně.

Další odpovědi
jaroš

Za D.O stárých stromech rozhoduje odbor životního prostředí.

ReHu

Jaký obvod kmenu měla ta vrba ve výšce 80 cm?

venkovan

100 let stará lípa a vykotlaná na louce – tam je nějaká chyba. Lípa v takovém stáří by neměla být natolik vykotlaná, že by se měla kácet, pokud nebyla někdy předtím poškozena.
Popravdě pokud byla vykotlaná a pro okolí nebezpečná mohl kácet i na oznámení a nečekat na povolení.
Nicméně problém pan Novák by měl mít, protože vykotlanou lípu v určitých případech lze ošetřit tak, aby tam nadále zůstala jako biotop pro určité organismy. Takže životní prostředí by mu ani povolení nemusí dát, jen stanovit určitý stupeň ošetření.