DusanOrlik

K prosazení zákonů v parlamentu je zapotřebí nadpoloviční většina hlasů (křesel).Kolik to je?

Potřebuju pomoct

Nejlepší odpověď
annas

Na otázku se nedá jednoznačně odpovědět, protože záleží na počtu přítomných poslanců.

Ale obecně – poslanců v Poslanecké sněmovně je 200, takže nadpoloviční většina je 101, v Senátu je 81 – nadpoloviční většina – 41 hlasů.
Pokud bereme nadpoloviční většinu z přítomných, zákon projde, hlasuje-li pro jeho přijetí nejméně o 1 poslance navíc, tj. nadpoloviční většina ze stanovené přítomnosti poslanců.

Způsoby jednání a usnášení se Parlamentu ČR.
Ústava zná v zásadě čtyři způsoby usnášení se:

  1. Přítomnost alespoň 1/3 členů, souhlas nadpoloviční většiny přítomných poslanců nebo nadpoloviční většiny přítomných senátorů – běžné zákony, volba prezidenta ve druhém kole
  2. nadpoloviční většina všech poslanců a nadpoloviční většina všech senátorů – vyhlášení válečného stavu a souhlas s pobytem cizích vojsk na území ČR
  3. 3/5 většina všech poslanců a 3/5 většina všech přítomných senátorů – přijetí ústavního zákona a souhlasu k ratifikaci mezinárodní smlouvy dle čl. 10a odst. 1
  4. Nadpoloviční většina hlasů přítomných poslanců a senátorů – volba prezidenta ve třetím kole.

Poznámka – otázka se týkala Parlamentu, nejen Poslanecké sněmovny.

Zdroj: http://pravo-cz.studentske­.cz/2008/11/prvn-zklady-jednn-parlamentu-r_7615.html

Další odpovědi
Jambalaya

V případě potřeby nadpoloviční většiny stačí 101 hlasů, ale za předpokladu, že jsou přítomni všichni poslanci.
U některých zákonů ale stačí nadpoloviční většina přítomných poslanců a na schvalování některých zákonů musí být více souhlasných hlasů, třeba 75%. Takže to není tak jednoduché.