JJp

K jakému lékaři s … ?

Zdravím, praktický lékař mě pošle, kam je potřeba, ale zajímalo by mě:

  1. K jakému lékaři na kontrolu kýly ? (Vím, že je více druhů, konkrétně mě zajímá břicho/podbří­šek/třísla), ani nevím, jakou metodou se kýla kontroluje – hmatem či sono? Musí být kýla vždy vidět?
  2. Kam na kontrolu s močovým měchýřem? Např. k zjištění, zdali není nějak infikován – urolog ? (Stejně jako s problémy s pohl. org.?)

Předem děkuji za info.

Odpovědi
pusinka50

Tříselní kýla je dobře hmatatelná i viditelná. Vyšetření tříselní kýly provádí lékař pohmatem, nejdříve ve stoje, poté v leže. Pokud si je lékař jist, že jde o kýlu, žádná další vyšetření se neprovádí. Lékař zhodnotí velikost kýly a jaké potíže pacientovi způsobuje. Mohl by to podle mě zjistit přímo praktický lékař, anebo tě odešle na vyšetření na chirurgii. Podle závažnosti pak může lékař pacienta odeslat na operaci, která se dnes provádí již většinou laparoskopicky.
Doplňuji:
Příčiny potíží s močovým měchýřem se vyšetřují z první ranní moči pacienta. Jinak, problémy řeší urolog.

dejavu

S kýlou na chirurgii, s močákem na urologii.

mosoj

Kontrolu na zánět močáku a výskyt bakterií se dělá tzv. kultivací moči.
Rozbor moče na kultivaci zajistí i praktický lékař a taktéž dodá sterilizovanou zkumavku !!!! Není třeba v této fázi chodit k urologovi.
Moč na kultivaci nemusí ! být ranní . Je třeba ale ta sterilizovaná zkumavka. Při zavírání zkumavky se nesmíš dotknout ani uzávěru.

medys

Dobrý den, kam mám zajít s tmavě červenými skvrnami na horním patře blízko krku je patro zažloutlé. A měl bych jít na pohotovost, nebo až zítra k lékaři a jakému? Děkuji.

pusinka50

Ještě ke kýle, samozřejmě tě lékař může poslat ještě na sonografii břicha.