Gestas

K čemu sloužila tato prvomájová hesla?

TAdy na levé polovině stránky: http://archiv­.ucl.cas.cz/in­dex.php?path=Ru­dePravo/1952/4/23­/3.png
Řada z nich je moc dlouhá k napsání na transparent, a nenapadá mě jiné jejich využití. K čemu byly?

Nejlepší odpověď
annas

Některá zkrácená se provolávala v průvodu.

Jinak, aby si všichni uvědomili, nejen komunisté, že SSSR je náš vzor, že je třeba zapojit všechny občany, aby se podíleli na budování socialismu.

Rozhodující úlohu mají sovětští komunisté, kteří pod praporem Lenina a Stalina zajistí pro občany to nejlepší., pomohou ochránit mír a bezpečnost před agresíory Západu.

Bylo třeba tuto ideologii všem připomínat – představitelé rádi mluvili k pracujícímu lidu a připomínali, že plnění všech nařízení KSČ po vzoru KSSS je jediná cesta k socialismu – čerpali z různých prohlášení. .

1. máj – svátek práce.

Takže dělníci, ženci, vědci a ostatní přispějí svou tvořivou prací k vytvoření nové společnosti. Dávali to najevo nejen svými prvomájovými manifestacemi, tedy podporou vedoucí úloze strany.

Vzpomínám si, že podobné nápisy se objevovaly v institucích,. Pamatuji si jeden, který byl napsaný přímo na stěně v hale jednoho vlakového nádraží.

Další odpovědi
Kepler

Pravda, na transparenty (ale i na provolávání) je většina hesel moc dlouhá. Chápu to jako know-how a doporučení pro různé bolševické kecálky na tribunách. Mohl si ta hesla různě upravit do kontextu projevu a měl tak jistotu, že splňuje základní ideové linie strany.

da ny

K čemu? Představte si tu dobu, ten čas.....
Především šlo o povzbuzení v době budování nové a poválečné společnosti.
Vše se budovalo znovu (zemědělství, průmysl, šachty, školství atp.)
„Zuřila“ oboustranná, studená válka.
Bylo potřeba získat pracovní síly v zemědělství a průmyslu. Rozvinout jejich činnost v pohraničí.
Mostecko a Sokolovsko (hnědé uhlí) bylo v Sudetech.
Po 2. vlně odchodu Němců z pohraničí chyběly pracovníci na dolech a v ostatních oborech. Zdravotníci a učitelé museli za určitých okolností na nějaký čas na umístěnku pracovat v pohraničí.

HESLA měla nejen zdůraznit, kam patříme a vedoucí úlphu KSČ. Některá z hesel patrně posloužila při schůzování, vznikla u příležitosti oslav mezinárodního svátku práce. Také snaha: povzbudit zejména mladé lidi k pracovním výkonům a přesčasům.
Horníci a brigádníci fárali o 106 a více, aby nemrzly děti ve školách, školkách… Aby byl dostatek elektřiny (a mohly jet továrny).
Rolníci byli povzbuzováni ve své činnosti, aby měla republika co jíst.
Uvědomte si, že ještě v r. 1954 byly potraviny na lístky, ošacení na body, též tabák apod. Těžce pracující měli přídavkové lístky.

Mnohá hesla z odkazu nebyla pouze prvomájová. A opět platí pravidlo české kotliny…. „Je papežštější, než papež“, v tomto případě autoři citátů/hesel.
Hesla byla určena též pro rozhlasové vysílání a do amplionů. Též v rámci projevů.
Hesla tedy v těch letech (1952) měla hlavně povzbuzovat lid chuti do práce a budování :D.

Klaproth

Sloužila ku prospěchu dělníků, rolníků a pracující inteligence pod vedením komunistické strany.

led

Krátke heslá boli určené na transparenty a výkriky nadšeného davu, tie dlhé boli súčasťou plagátov a na dlhých transparentov na pouličných stĺpoch s neustálym opakovaním z tribún vďačnému a radosťou jásujúcemu ľudu.
Tieto heslá boli vlastne krátkymi osnovami komunistických myšlienok. Ich použitím pri výročiach a iných spoločenskopo­litických zhromaždeniach ste sa vyhli ťažkému rozmýšľaniu, ako sa nepomýliť a zle dopadnúť.
Preto napríklad často užívaný výraz „…s udatnou sovietskou armádou…“ sa nesmel písať skratkou „… s USA…“ ako sa občas stávalo, pretože pri usilovnom kádrovákovi to moho mať tragické následky.
Ale už končím s heslom:
„Ako sme prispievali našimi otázkami a odpoveďami tejto stránke, takú ju máme a akými budeme prispievať, takú ju budeme mať na večné časy a nikdy inak. S užitočnými príspevkami rozvíjame budúcnosť našej stránky Odpovedi.cz … Hurá!“

ivzez

Nevím, k čemu sloužila,
já pamatuji až z pozdější doby několik kratších:

Proletáři všech zemí, spojte se!
Se Sovětskám svazem na věčné časy!
Ať žije 1. máj!

V průvodu se nosily potréty Lenina, Marxe a Engelse,
Stalina už ne.