dust8

K čemu slouží vypínání pevných disků po např. 20 minutách nečinnosti? Prodlouží to životnost disků?

Jaká je ideální doba pro vypnutí nečinných disků? Týká se to i externích disků?

Nejlepší odpověď
Hlada

Mechanický disk se nejvíce „opotřebovává“ při startu. Proto je také ve S.M.A.R.T. jedním z parametrů počet roztočení. Velký počet roztočení povede ke zkrácení životnosti. Vypínání slouží u notebooku k úspoře energie. U externího disku záleží na počtu přístupů za den. Kdyby to mělo být víc, jak nějakých 5–10, nechal bych ho běžet trvale.

Další odpovědi
elkon

Úspora energie, prodloužení životnosti (hlavně u točících ploten HD).

aliendrone

Jde o spotřebu. Zásadní to bylo u NTB s plotnovými HDD při provozu na baterii, ale i SSD si „něco cucne“. Co je vypnuté, to proud nežere. Co se týkalo prodloužení životnosti, tak ve hře je faktor zvaný „programové zastarávání“, který jistě hraje VÝZNAMNĚJŠÍ roli. Tudíž > https://cdr.cz/cla­nek/jak-dlouho-vydrzi-pevny-disk-bez-poruchy

Ideální doba pro vypnutí disku NEEXISTUJE, podobně jako ideálně velká podprsenka. Každý preferuje něco jiného dle vlastních potřeb. Já třeba podprsenku nevlastním žádnou. ;) :D :D

Dochy

Může to životnost prodloužit i zkrátit. Záleží na disku a způsobu použití.

plusy pro vypnutí:
opotřebení ložisek
spotřeba/teplo
hluk

mínusy vypínání:
bude nutné jej někdy znovu zapnout, což je mechanicky a elektricky náročný úkon. Navíc se tím i mění teplotní poměry, což je také druh zátěže.
až budeš potřebovat pracovat s diskem budeš muset cca 10s počkat na probuzení

Doporučení: nastav si to tak jak to vyhovuje Tvému obvyklému využití. Pokud Tvá obvyklá přestávka na oběd je 25 minut a nikdy jindy počítač tak dlouho osamocen není, je blbost ho po 20 minutách vypnout na 5 minut. To ho radši nech zapnutý.

Externí disk obvykle připojuješ jen na tu dobu, kdy jej potřebuješ využívat. Tam bych vypínání vůbec neřešil.

Co se SSD týče, tam ani nevím jestli něco takového podporují a jestli to má nějaký smysl. Snad všechny klady kromě spotřeby padají a ta spotřeba – myslím že mezi SSD programově vypnutým a SSD zapnutým ale nečinným velký rozdíl nebude.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.