dust8

K čemu slouží ve vodě, řece, rybníku a tak podobně spodní proudy?

Nejlepší odpověď
annas

Našla jsem moře. Spodní proudy souvisejí s cirkulací vody v ocenáne.

1. Dva druhy oceánské cirkulace

Cirkulace oceánu získává energii na povrchu moře ze dvou zdrojů, které definují dva typy cirkulace:

(1)cirkulace poháněná větrem vynucená tlakem větru na mořskou hladinu, vyvolávající výměnu hybnosti , a

(2)termohalinní cirkulace poháněné změnami hustoty vody vnesené na oceán vyměňovat teplo oceánu a vody s atmosférou , což vyvolává výměnu vztlaku.

Tyto dva typy cirkulace nejsou zcela nezávislé, protože vztlak moře a vzduch a výměna hybnosti jsou závislé na rychlosti větru.

Cirkulace poháněná větrem je z těchto dvou dynamičtějších a je konfigurována jak gyry, které dominují oceánské oblasti . Cirkulace poháněná větrem je nejsilnější v povrchových vrstvách.

Termohalinní (hlubinný slaný proud) cirkulace je pomalejší, s typickou rychlostí 1 cm (0,4 palce) za sekundu, ale tento tok sahá až k mořskému dnu a vytváří cirkulační vzorce, které obklopují globální oceán.

https://www-britannica-com.translate­.goog/science/o­cean-current/Two-types-of-ocean-circulation

2. . "Mořská voda se neustále pohybuje, a to nejen ve formě vln a přílivu a odlivu. Mořské proudy tečou jako obrovské řeky a táhnou se po předvídatelných cestách. Některé oceánské proudy proudí na povrchu; ostatní proudí hluboko ve vodě. Některé proudy proudí na krátké vzdálenosti; jiní překračují celé oceánské pánve a dokonce krouží kolem zeměkoule.

Pohybem tepla z rovníku směrem k pólům hrají oceánské proudy důležitou roli při řízení klimatu. Oceánské proudy jsou také kriticky důležité pro mořský život. Nosí živiny a potravu do organismů, které žijí trvale připojené na jednom místě, a přenášejí reprodukční buňky a oceánský život na nová místa.

Řeky protékají díky gravitaci . Co způsobuje proudění oceánských proudů?

V severním Atlantickém oceánu, poblíž Islandu, je voda tak studená, že se začíná tvořit mořský led. Sůl přirozeně přítomná v mořské vodě se však nestává součástí ledu. Zanechává se za sebou v oceánské vodě, která leží těsně pod ledem, díky čemuž je tato voda extra slaná a hustá. Hustší voda klesá a stejně tak se do ní dostává více oceánské vody, aby zaplnila prostor, který kdysi obsadila. Tato voda také ochlazuje a klesá, přičemž udržuje hluboký proud v pohybu.

Toto je začátek toho, čemu vědci říkají „globální dopravní pás“, systém spojených hlubokých a povrchových proudů, který pohybuje vodou po celém světě. Tyto proudy obíhají po celém světě v tisíciletém cyklu."

https://www.na­tionalgeograp­hic.org/encyclo­pedia/ocean-currents/

3. . NEBEZPEČNÉ SPODNÍ PROUDY

"V angličtině se jim říká ripy a jsou to vlastně silné proudící vody od pobřeží. Vlny, které vidíte, míří samozřejmě stále ke břehu, ale voda se musí nějak vracet a většinou to dělá spodem. Přitom si pro svůj návrat vybere někdy jen úzký pás pobřeží, kde vznikne onen silný spodní proud, unášející všechno na volné moře.

Každý rok na ně doplácí stovky turistů na celém světě a pověstné jsou ony spodní proudy například na písečných plážích v Bulharsku. Pokud se do takového proudu dostanete, nesnažte se o návrat přímo k pobřeží. To nezvládne nikdo, protože voda má příliš velkou sílu. Plavte podél pobřeží a najděte si proud, který vás vrátí zpět ke břehu. Pozor na různá přístavní a plavecká mola, u kterých bývají podobné proudy nejsilnější."

https://tripma­nia.cz/dovole­na/474-i-na-zdanlive-bezpecne-plazi-muze-cihat-smrtelne-nebezpeci-na-co-byste-si-meli-dat-o-dovolene-pozor.html

3. V lny se tříští, když narazí na mělké vody kolem pobřeží. Jak se blíží ke břehu, voda drhne o mořské dno, což způsobuje, že se délka vln zkracuje, vlna roste do výšky a postup se zpomaluje. Nakonec se vrchol pohybuje rychleji než zbytek a vlna se zlomí a začne přepadávat. Vzniká tak příboj. Většina vody z každé vlny stéká opět zpátky do moře pod další přicházející vlnou. Tento jev se nazývá spodní zpětný proud a je velmi nebezpečný pro plavce."

http://www.uni­um.cz/materia­ly/0/0/03-svetove-oceany-m34250-p1.html

Další odpovědi
Dochy

K tomu aby mátly a ohrožovaly plavce.
To se zrovna tak můžeš ptát k čemu slouží Tajfun.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.