Avatar uživatele
štamgast

K čemu slouží převodník na jízdním kole?

Je to v podstatě přehazovačka u šlapek. Nikdy jsem nepřišel na to, k čemu mi to je a přehazuju pouze na klasické zadní přehazovačce.
Doplnění: Jenže na přední mám 3 ozubený kola, na zadní jich mám daleko víc. Navíc když otočím přehazovačkou, tak řetaz nepřeskočí, jenom to trochu povolí/ztuhne.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3182 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
led

Predná prehadzovačka v spolupráci so zadnou rožširuje možnosti prehadzovania rýchlosti bicykla v závislosti vyvinutej sile a rýchlosti krútenia pedálov podľa pomeru aktuálneho prevodu. Pomer = počet zubov p.kolesa/počet zubov z.kolesa. Čím je pomer nižší, tým je sila potrebná na pohon pre danú rýchlosť menšia.
Príklad
do strmého kopca – najmenšie predné ozubené koleso+najväčšie zadné ozubené koleso
maximálna rýchlosť – najväčšie predné ozubené koleso+ najmenšie zadné ozubené koleso

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Hlada

Vícenásobný převodník umožňuje podstatné rozšíření převodových poměrů.
Abys to lépe pochopil, spočítej si počty zubů na všech kolech a napiš si tabulku všech možných poměrů. Pak ti to bude jasnější. Některé poměry se mohou překrývat. Zároveň se zmenšuje boční vychýlení řetězu a tím se prodlužuje jeho životnost a zlepšuje se funkce přehazovačky. Bylo by nesmyslné mít vpředu velký převodník a vzadu velké kolečko, stejně tak vpředu malý převodník a vzadu malé kolečko. Pokud ti to správně nefunguje, musíš nejdřív seřítit dorazy pomocí šroubků a pak délku lanka, aby řazení bylo v rozsahu pohybu páčky. Je možné, že krajní polohy nepůjdou seřídit, že se bude řetěz dotýkat vodítka, to ale nevadí, protože krajní polohy se nepoužívají.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Quimby

Myslíš prostě přední přehazovačku?
Pokud ano, tak ta slouží přesně k tomu samému jako ta zadní


Presně jak píše led.
3 přední kotouče plně stačí. Pokud máš třeba 7 vzadu,tak máš 21 různých kombinací. Takže si můžeš plynule přhazovat v závisloti na terénu. Kdybys jich měl taky 7 ve předu, tak se upřehazuješ, když bude rychlejší změna terénu.

Řetěz by měl přeskočit na těch předních kotoučích. Nejspíše ji nemáš správně seřízenou, tak si ji dej seřídit, můžeš si to udělat i sám, není to těžké.

Upravil/a: Quimby

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
honza19hk

umož´´nuje větší rozsah převodových stup´´nu. pokud neřadí tak je bud seřid a vyčisti nebo se musí koupit nová.popř ještě může být zatuhnlé nebo zarezlé lanko v bovdenu.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek