štamgast

K čemu slouží převodník na jízdním kole?

Je to v podstatě přehazovačka u šlapek. Nikdy jsem nepřišel na to, k čemu mi to je a přehazuju pouze na klasické zadní přehazovačce.
Doplnění: Jenže na přední mám 3 ozubený kola, na zadní jich mám daleko víc. Navíc když otočím přehazovačkou, tak řetaz nepřeskočí, jenom to trochu povolí/ztuhne.

Nejlepší odpověď
led

Predná prehadzovačka v spolupráci so zadnou rožširuje možnosti prehadzovania rýchlosti bicykla v závislosti vyvinutej sile a rýchlosti krútenia pedálov podľa pomeru aktuálneho prevodu. Pomer = počet zubov p.kolesa/počet zubov z.kolesa. Čím je pomer nižší, tým je sila potrebná na pohon pre danú rýchlosť menšia.
Príklad
do strmého kopca – najmenšie predné ozubené koleso+najväčšie zadné ozubené koleso
maximálna rýchlosť – najväčšie predné ozubené koleso+ najmenšie zadné ozubené koleso

Další odpovědi
Hlada

Vícenásobný převodník umožňuje podstatné rozšíření převodových poměrů.
Abys to lépe pochopil, spočítej si počty zubů na všech kolech a napiš si tabulku všech možných poměrů. Pak ti to bude jasnější. Některé poměry se mohou překrývat. Zároveň se zmenšuje boční vychýlení řetězu a tím se prodlužuje jeho životnost a zlepšuje se funkce přehazovačky. Bylo by nesmyslné mít vpředu velký převodník a vzadu velké kolečko, stejně tak vpředu malý převodník a vzadu malé kolečko. Pokud ti to správně nefunguje, musíš nejdřív seřítit dorazy pomocí šroubků a pak délku lanka, aby řazení bylo v rozsahu pohybu páčky. Je možné, že krajní polohy nepůjdou seřídit, že se bude řetěz dotýkat vodítka, to ale nevadí, protože krajní polohy se nepoužívají.

Quimby

Myslíš prostě přední přehazovačku?
Pokud ano, tak ta slouží přesně k tomu samému jako ta zadní

Presně jak píše led.
3 přední kotouče plně stačí. Pokud máš třeba 7 vzadu,tak máš 21 různých kombinací. Takže si můžeš plynule přhazovat v závisloti na terénu. Kdybys jich měl taky 7 ve předu, tak se upřehazuješ, když bude rychlejší změna terénu.

Řetěz by měl přeskočit na těch předních kotoučích. Nejspíše ji nemáš správně seřízenou, tak si ji dej seřídit, můžeš si to udělat i sám, není to těžké.

honza19hk

umož´´nuje větší rozsah převodových stup´´nu. pokud neřadí tak je bud seřid a vyčisti nebo se musí koupit nová.popř ještě může být zatuhnlé nebo zarezlé lanko v bovdenu.