Kepler

K čemu slouží malé drážní budovy podél železniční trati?

Je v některých i trvalá obsluha?

Nejlepší odpověď
Emefej

Myslíš vechtrovny? Tak ty dnes slouží zejména jako útočiště bezdomovců.

Původně to byl služební byt pro pracovníka dráhy, který vykonával dozor nad svěřeným úsek tratě. Viděls film Hlídač 47?

Dalším typem malých drážních budov jsou hlásky a hradla. Hlásek s obsluhou už v provozu moc není, hradla jsou mnohem častější.

Kepler

Kdybych tak ještě věděl, co jsou to hlásky a hradla… 🙂

Emefej

Hlásky a hradla jsou malé domky u tarti, ze kterých se ovládají oddílová návěstidla. Hlavní rozdíl je ve způsobu komunikace. Hláskař komunikuje pouze drážním telefonem a je na něm, jak to postaví (teoreticky může pustit vlaky proti sobě), hradlař má k dispozici komunikační a řídící blok a ten mu nedovolí postavit cestu špatně.

Abych ti to trochu zkomplikoval, tak ti prozradím, že existují i další malé drážní stavby, třeba stavědla.

Táta, ač původním vzděláním letecký konstruktér, pracoval po prověrkách jako železničář, tak jsem od něj něco málo pochytil…

Kepler

Díky!