dust8

K čemu se používá mandlovaní a co to vlastně je?

Nejlepší odpověď
Malvína

https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Mandl

Ani ne dvě minuty hledání!

Další odpovědi
aliendrone

No, to byla taková „velká žehlička“ na prostěradla, ubrusy apod. věci. Byly doby, kdy ještě ženy dbaly a dokonce si na tom mnohé zakládaly, mít dobře zmandlované prádlo, ne jako dnes, kdy se používají buď nežehlicí materiály nebo se to prostě nechá jen uschnout (však se to stejně zmunduje), tak co.

Já mám dětství spojené s typickou vůní mandlovaných hadrů (nevím jak nebo čím to bylo způsobené, jakkoliv jsem jako dítě mutti občas doprovázel k barákovému mandlu, co byl ve sklepě), měl jsem rád tu vůni čerstvě vyměněného povlečení. Ono to i hezky vypadalo, byla radost hupsnout do takové postýlky. Jenže to je minulost, dnes mandly existují jen v komerčních prádelnách (kam bys to musel vozit a pak odvážet) a žehlit povlečení v ruce (ruční žehličkou) nepřipadá v úvahu, pokud víš, co obnáší žehlení, strávil bys tím celý den.

Fakticky NEVÍM, jak to moje máti dělala, že stihla takovou práci, neměla tehdy žádnou automatickou pračku, žádnou myčku nádobí, mikrovlnku či jiné vymoženosti a vařit z polotovarů? Ježiš, většinu tehdejších žen by hanba fackovala, kdyby se něco takového na ně profláklo (tehdy se to bralo jako průkazný symptom či důkaz, že žena NEUMÍ ani uvařit). ;) :)

Bobek 2

Taky jsem ještě zamlada zažil, že maminka chodila do sklepa mandlovat, a v domě jsme na to měli „pořadník“ a zapisovali jsme do sešitu spotřebu elektřiny. Nějak už se to přestalo dělat, nevím ani proč.

A pro odlehčení: mandlování by mohlo být také sypání mandlovou drobenkou, jako známe solení, cukrování, pepření nebo kmínování.
http://www.re­ceptus.cz/man­dlove-sypani