dust8

K čemu praktickému je břichomluvectví?

Nejlepší odpověď
annas

Břichomluvci nemluví břichem. Tajemství úspěchu je v mozku diváků

Dostala jem mailem video, v němž "dvanáctiletá vítězka soutěže Amerika má talent znova nadchla svět pro břichomluvectví – prastarou techniku, která ve skutečnosti s břichem nemá nic moc společného. Funguje díky kombinaci iluzí v mozku diváků, které fascinují laiky i neurovědce.

Nejde samozřejmě o kouzlo, ale o kombinaci talentu, tréninku a iluze na straně diváků. Břichomluvectví se lidé věnují odedávna, první dochované zmínky o něm jsou ze starého Řecka. Tehdy ho používali věštci a věštkyně včetně slavné Pýthie. Pomoci změněného hlasu, který zdánlivě nevycházel z jejich hlasového ústrojí, předstírali, že mluví s nadpřirozenými bytostmi nebo s duchy zesnulých.

Proč nás tedy břichomluvci tak fascinují a připadají nám doslova jako kouzelníci?

Důvodů je víc. V první řadě jde o poměrně netradiční situaci, na kterou už se v duchu připravíme jako na něco speciálního. Na rozdíl od každodenních vjemů, na které jsme si prostě zvykli."

V odkazu se dovíte víc, dotyčný nemluvím břichem, ale naučil se mluvit bez otvírání úst. Břichomluvci ukazují, že jsou šikovní a že zaujmou dváky. Oceňují, že břichomluvec musí natrénovat dvě věci: hlas loutky a řeč jejího těla.

Zdroj: https://www.id­nes.cz/onadnes/zdra­vi/jak-funguje-brichomluvectvi­.A171005_152604_zdra­vi_brv

Další odpovědi
marci1

Nejčastěji pro vystupování s loutkou.
Břichomluvectví je druh jevištního umění, založený na schopnosti měnit hlas a napodobovat různé zvuky. Břichomluvec nejčastěji vystupuje s loutkou a vede s ní dialog zpravidla komického obsahu, přičemž normálním hlasem mluví za sebe a změněným odpovídá za figurínu. Aby se v publiku vyvolala iluze, že loutka sama hovoří, nesmí břichomluvec při jejích replikách pohybovat rty; proto se břichomluvecké scénáře píší tak, aby pokud možno neobsahovaly bilabiální souhlásky. 🙂

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/B%C5%99ichom­luvectv%C3%AD