Dochy

K čemu máme značku „konec hlavní silnice“?

Pokud se nemýlím, tak v současné době se značka „Hlavní silnice“ vztahuje jen k nejbližší křižovatce (nebo k její relevantní části u složitějších „složených“ 😉 křižovatek). K čemu tedy máme značku „Konec hlavní silnice“, když podle aktuálního zákona (Vyhláška č. 294/2015 Sb.) hlavní silnice (v rámci tohoto problému – ve smyslu trvalé/průběžné „kvality“ dané silnice) vlastně ani neexistuje?

Nejlepší odpověď
autacek

Je to prosté, milý Watsone, tam kde hlavní cesta trvala více křižovatek a řidič by byl v legitimním očekávání, že tomu tak zůstane, se touto značkou upozorňuje, že tomu bude jinak.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… jak píšou dole v diskuzi >>> jestliže skončí hlavní, neznamená to, že je z ní „automaticky“ vedlejší, ale že ona a ostaní jsou si rovny a platí přednost zprava …

… … tak pozor !!! to co ty ukazuješ, je přesně o čem píšou ostatní, že je vlastně zbytečná, já píšu o tom, kdy značka „konec hlavní silnice“ před křižovatkou bez dalších značek rovná všechny ulice na stejnou úrověň >>> tj, přednost zprava, tam ta značka má smysl … vedlejší se z ní stala až značkou „dej přednost“ …
… kecat jo, ale relevantně odpovědět ne …
… bohužel mi vypadlo slovíčko „automaticky“ …

cukrar

Už aby bylo povinné školení všech řidičů.

Proboha, co se to zde píše za nesmysl. Mc Merkurion, kde jste vyčetl tu Vaší definici........na a ostaní jsou si rovny a platí přednost zprava.......

https://mapy.cz/za­kladni?x=15.7990046&y=5­0.0331685&z=1­7&pano=1&pid=552­60323&yaw=5.091&fov=1­.257&pitch=0.314

Mc Merkurion

… už nemám možnost opravy: ale „… tak v současné době se značka "Hlavní silnice“ vztahuje jen k nejbližší křižovatce …" ta nejbližší křižovatka může bejt klidně za dvacet kiláků …

cukrar

Zase hloupost, je stanoveno ČSN jak musí být značky veliké, odstín barev a vzdálenost od – do místa.

Edison

Ta norma by mě celkem zajímala…

Mc Merkurion

… TP 65 http://www.pjpk­.cz/data/USR_001_2_8_TP­/TP_65.pdf
… TP 133 http://www.pjpk­.cz/data/USR_001_2_8_TP­/TP_133.pdf
… jsou tam vypsané všechny ostatní navazující …

Edison

Dík… dycky jsem si přál tyhle doku mít po ruce… Jednu poznámku bych ale měl: Nedodržení těhle dokumentů NEČINÍ značky neplatnými

cukrar

Jako že někdo udělá značku zákaz vjezdu o průměru 15 cm a bude platit?
To asi tak není. Nebo co jste tím myslel?

Edison

Ještě jeden aspekt: Řidič není tím, kdo by byl oprávněn posuzovat platnost, nebo neplatnost dopravního značení. Ten se jím má řídit. Pokud by došlo k problému, tu platnost posoudí nejspíš někdo jiný a posoudí, jestli to řidič „mohl za dané situace tušit“… Ale vždy to bude ex-post… Tak nějak si to myslím.

Edison

Technické podmínky jsou určeny těm, kteří dopravní značení dělají a nejsou právní, ale technickým DOPORUČENÍM. Obdobně ČSN NEJSOU závazné, učinit je ovšem závaznými lze, většinou provozovatelem, majitelem… daného předmětu.

Dochy

Díky, tohle jsem potřeboval jako podklad pro informaci zda máme kosočtvercové značky… Nemáme 😉

Dochy

A navíc je tam i nějaké info o tom použití značek P2 a P3. Tenhle odkaz měl být v odpovědích 😉

Mc Merkurion

… asi jsi nikdy nejezdil po obyčejnejch státovkách, tam holt nejsou křižovatky co 100 metrů …

cukrar

Občas si říkám, zdali poradci opravdu chějí poradit, nebo zmást nekvalitním názorem
…ale že ona a ostaní jsou si rovny a platí přednost zprava …
To je ale hloupost…
https://mapy.cz/za­kladni?x=15.7868219&y=5­0.0388020&z=1­6&pano=1&pid=340­16756&yaw=4.717&fov=1­.257&pitch=-0.012

Mc Merkurion

… a mimochodem, na té ulici, není značka hlavní silnice https://mapy.cz/za­kladni?x=15.7879287&y=5­0.0391332&z=1­6&pano=1&pid=340­16782&yaw=4.502&fov=0­.521&pitch=0.112 takže, proč mne informuje, že nejsem na hlavní, když jsem na ní ani nebyl (čistě teoreticky) ??? značka je před předcházející křižovatkou, která všechny přeci ruší ???

cukrar

Asi Vás nechápu, jedete celou Sakařkou po hlavní silnici a Vy napíšete, že jste ani nebyl na hlavní? Tak kudy jste jel.

Mc Merkurion

… no, vzhledem k tomu, že jsou na ní i křižovatky a mohu se na ní dostat i z vedlejší, tak teda nevím, kdo by potřeboval to školení …

Mc Merkurion

… tak pozor !!! to co ty ukazuješ, je přesně o čem píšou ostatní, že je vlastně zbytečná, já píšu o tom, kdy značka „konec hlavní silnice“ před křižovatkou bez dalších značek rovná všechny ulice na stejnou úrověň >>> tj, přednost zprava, tam ta značka má smysl … vedlejší se z ní stala až značkou „dej přednost“ …

cukrar

Merkurone, reagoval jsem na Vaší špatnou informaci,
a platí přednost zprava ,
že je to nesmysl, Vy reagujete v tom smyslu, kde má a nemá značky smysl. Cítíte v tom rozdíl?
Hezký víkend.

Dochy

Ale to podle všeho zas není třeba. Proč by bylo třeba „koncem hlavní silnice“ ty silnice „rovnat“ na stejnou úroveň, když stejnou úroveň podle všeho mají už od přírody (ok, od zákona)

Dochy

Takže jen taková předzvěst: Hele bacha čeká Tě „dej přednost“?? 😉

autacek

Jo, tak nějak. Jinak „legitimní“ není úplně správně zvolené slovo, postačí snad jen „očekávání“ 😉

Edison

Ještě třeba dodat, k čemu slouží vlastně značka Hlavní silnice: Jasně říká, že NEPLATÍ přednost z prava, pokud není doplněna dodatkovou tabulkou s vyobrazením tvaru křižovatky… blablabla… a vše, co s tím souvisí…

Edison

Taky je třeba si povšimnout, že pokud je značka Hlavní silnice použita, tak je před každou relevantní křižovatkou, nikoli jen na začátku „komunikace“.

Edison

V zásadě (bez dalšího značení, které v přílišné formě tvoří značení nepřehledným) upozorňuje na nutnost dávat přednost z prava.

autacek

Jo, přesně taková případ tu máme též, celou dobu hlavní, stejná ulice, ale v jiné městské části se radní rozhodli zklidnit dopravu tak, že před každou napojující se křižovatkou musí nově řidič přibrzdit a dát případně bez dalšího značení přednost z prava. Na bezpečnost „úžasný“.

Edison

Takhle byla realizována Heřmanova ulice v Praze – Holešovicích (a mnoho dalších). Když jí pojedeš, tak je celkem hooodně široká a do boků jsou výrazně menší uličky… Dlooooouho byla označena jako hlavní… Bylo tam pár drobných nehod, tak to chtěli asi zklidnit a Heřmanovu coby hlavní zrušili… A hle.. .hned asi třetí den tam bourali… poldi… 😁 😁