K čemu konkrétnímu je užitečný multiplexer?

Nejlepší odpověď
Dochy

To chce kontext… V elektronice je to prvek, který umožňuje posílat větší množství pomalejších signálů skrz jedno rychlejší médium… Takže například 8 bitů posílaných po separátních vodičích dokáže poslat sériově po jednom (signálovém) vodiči… Také telefoní hovory z celé vesnice dokáže poslat jedním kablíkem na nadřazenou ústřednu… apod…

Další odpovědi
orwell

Jedná se o obvod sloužící k výběru jednoho zvoleného signálu z několika signálů přivedených z různých informačních zdrojů. Má tedy několik signálových vstupů, jeden výstup a dále několik vstupů adresovacích. Vlastní výběr signálu provádíme pomocí příslušné adresy, tj. vhodných napětí na adresovacích vstupech. Existují multiplexery analogové (přenáší analogové signály) a číslicové pro přenos signálů číslicového charakteru. Takovým je např. int. obvod 74 151, který má 8 datových vstupů a 3 adresovací. Kromě nich má ještě jeden vstup vybavovací a samozřejmě i výstup, vlastně dva výstupy komplementární (log. stav jednoho je negací stavu druhého). Existují i demultiplexery, obvody s funkcí opačnou, tj. umožňují přivést jeden vstupní signál na některý z několika výstupů.
To, co popisuje Dochy, je spíš tzv. multiplex, který může být buď frekvenční, nebo časový. Jedná se u způsoby vícenásobného využití přenosové cesty v přenosové technice, ale to je už trochu o něčem jiném, i když to s těmi MX souvisí. Mezi multiplexerem a multiplexorem nevidím zásadní rozdíl, oba názvy se v literatuře používají pro jednu věc, co jsem si všiml. Jestli je to ale správně, nejsem si jistý.

Emefej

K čemu je multiplexer nevím. Znám pouze multiplexor. Používá se např. v průmyslu při měření a regulaci – po jednom páru vodičů se posílají data z více měřících míst.

Dochy

Orwell: multiplex & multiplexer/mul­tiplexor – podle mně jde o jev/funkci a zařízení pro tu funkci. (jinými slovy: nemyslím si, že jsem se dopustil chyby…)

(další trochu posunutý význam „multiplexu“ je kino schopné zároveň promítat v několika sálech z jednoho filmu, později už zkrátka jen kino s více sály)

orwell

Nemám zásadních námitek.