dust8

K čemu konkrétnímu je lajkovi informace o hodnotě rosného bodu u předpovědi počasí a může si jí i sám vypočítat?

Nejlepší odpověď
Kepler

Rosný bod je teplota, při které kondenzují vodní páry obsažené ve vzduchu. Čím nižší je rozdíl mezi teplotou a rosným bodem, který je vždy nižší, tím pravděpodobnější je výskyt srážek. Při relativní vlhkosti 100% jsou obě teploty stejné. Rosný bod se dá určit z naměřené vlhkosti vzduchu, z psychrometrických tabulek a diagramů, nebo i přímo změřit – viz https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Rosn%C3%BD_bod

Další odpovědi
Frontinus

Teplota rosného bodu je formou vyjádření vzdušné vlhkosti. Protože to laikovi řekne zhruba stejně jako vyjádření absolutní vlhkosti vzduchu např. v gramech na metr krychlový, je celkem jedno, jak se udává.

Pro laika má stejný význam jako relativní vlhkost – když bude teplo a vysoká relativní vlhkost, bude se potit jako protržený. Vyjádtřeno v teplotě rosného bodu – když bude teplota rosného bodu blízká teplotě vzduchu, bude se potit jako protržený. Laik si obvykle moc neporadí s odhadem lokální pravděpodobnosti mlhy, rostoucí relativní vlhkost při málo se měnící teplotě může být předzvěstí rychle se blížícího deště (předzvěst přechodu frontálního rozhraní, nikoliv toho, že se začnou formovat dešťové kaply).