samicek333

K čemu jsou tyto prvky v organismech?

Dobrý den, zrovna bereme ve škole na biologii makrobiogenní a mikrobiogenní prvky. Právě proto se chci zeptat, k čemu slouží v organismech tyto prvky: dusík, fosfor, síra, draslík, hořčík, vápník a železo? Není to domácí úkol. Prý se nám to bude hodit, tak by bylo dobré zjistit si to. Jenže prohledávám internet a nikde nic. Nevíte někdo, k čemu jsou důležité, nebo odkud se v organismech berou? Nebo alespoň, pokud jsem hledala špatně, neposlali byste mi nějaký odkaz, kde bych to našla?
Děkuju za každou odpověď samicek333 :)

Nejlepší odpověď
hanulka11

zde si přečteš …projdi si to je toho tam víc – jednak obsažení v zemi- tak v těle
http://www.lf3­.cuni.cz/open­cms/export/si­tes/www.lf3.cu­ni.cz/cs/praco­viste/chemie/vy­uka/studijni-materialy/CNSCH1/pr­ednasky/P2_anor­ganicka_chemi­e.pdf

Další odpovědi
anonym

Kyslík se účastní aerobních metabolismů, součást organických sloučenin.

Uhlík- nejčastěji jako CO2, nutný při fotosyntéze, je základem org. sloučenin

Vodík-účastní se fotolýzy vody-výměna iontů, je základem org. sloučenin

Dusík-dodáváme rostlině ve formě hnojiva, při nedostatku=eti­olizace=brzdí se růst vegetativních částí rostliny, opadají a osychají listy, je nízká intenzita fotosyntézy, při nadbytku=nadměrný růst vegetativních orgánů rostliny, brzdí se růst generativních orgánů rostliny

Fosfor-součást nukleonových kyselin, při nedostatku malý růst, při nadbytku plody brzy opadají

Síra- složka bílkovin a aromatických látek-silice

Draslík- zvyšuje obsah vody v cytoplazmě, nedostatek způsobuje tmavnutí listů

Vápník- potřebný pro zpevnění buněčných stěn a reguluje pH prostředí, nedostatek způsobuje zpomalení růstu listů až úhyn

Hořčík- součást chlorofylu, nedostatek způsobuje chlorozu=žlou­tnutí listů

Emefej

Něco o biologické roli železa i několika dalších prvků najdeš např. na http://www.prvky­.com/zelezo-potraviny.html