Kelt

K čemu jsou různé typy paměťových karet?

Včera jsem koupil čtečku paměťových karet. Vybral jsem takovou, která je pro všechny typy asi 4. Já mám jednu – mikro v mobilu. K čemu jsem ty ostatní? Na co se používají? Protože čím je karta větší rozměrově, je dražší, i když má stejnou kapacitu jako mikrokarta do telefonu. Tak děkuji předem za vysvětlení.

Odpovědi
Dochy

A k čemu jsou různé typy automobilů?
Zkrátka během dlouhých let vývoje techniky na trh přišli různé typy s různými vlastnostmi.
SD/miniSD/mikroSD – rozměrové variany SD karet. SD karty jsou pak ve verzích SD/SDHC/SDXC jsou technologické variany SD – liší se hlavně maximální možnou kapacitou
SD karty mají seriové rozhraní,

CompactFlash – mají povinně ze specifikace několik režimů činnosti, z nichž jeden je kompatibilní s IDE (rozhraní pro harddisky). Má paralelní rozhraní a je přes mechanickou redukci přímo připojitelný na IDE kabel jako harddisk. Je to vlastně náhrada za microdrive (miniaturní harddisk). Jsou rychlé, mohou mít velkou kapacitu, jsou ale rozměrnější což vadí do kompaktních zařízení.

S ostatními jsem se snad ani nesetkal. Pravděpodobně ve většině případů půjde o typy pro specifické použití, které postupně vymírají protože neobstáli v konkurenci uvedených typů.

Klaproth

Např. karty Compact Flash se stále používají v profesionálních fotoaparátech a kamerách. Důvodem jejich používání je velká odolnost, možnost přímého připojení k systémové sběrnici počítače bez nutnosti používat pomalou čtečku karet a zejména jejich velmi vysoká rychlost zápisu i čtení, kterou jiné karty zatím nedosahují.

MobilManiak

Každé zařízení podporuje nějaký typ. Mikro (do mobilu,…) je typ SDHC, SDXC a nějaké další. Normální – ta velká je SD (a asi ještě nějaké podobné). A pak jsou ty ostatní, které vůbec nepotřebujeme a přesto na ně porty jsou.

Kepler

Větší než mikro se používají i v jiných typech mobilu, převážně starších. Taky bývají sloty na paměťovky v noťasech a kdo ví kde všude ještě. Dnes už se cena karty neodvíjí podle velikosti rozměrově, ale od kapacity. I mikro karty dnes zvládají totéž co starší větší karty.

cochee

Starší typy karet, dnes v nových přístrojích víceméně nepoužívané, se používaly například ve foťácích určitých výrobců. Kromě SD karet a jejích novějších variant se dnes asi používají už jen karty typu Memory Stick a to téměř výhradně u výrobků fy Sony, v minulosti byly populární například karty XD, CompactFlash a MultiMediaCard (MMC), dnes už se tyto standardy nevyvíjejí a nepoužívají, ustoupily dále vyvíjenému standardu SD(X), například kvůli přenosové rychlosti nebo kapacitnímu omezení (kdo by stál o kartu s kapacitou 256 MB?).