Kotja

K čemu jsou odborářští papaláši?

Zejména takoví, co to dělají delší dobu, než já vím, co jsou to odbory. Občas vylezou řeknou nějakou kravinu (To, že by restauratéři měli dělat dělnické profese mi nepřijde jako hájení zájmů zaměstnanců. Tvrdí tím, že dělníka může dělat každý, čím snižují vyjednávací sílu dělníků a taky trochu, že je to za trest) A bretingy nebretingy porouchaná pračka je od finančních problémů zrovna nedělí.

Odpovědi
JežíšKristus

V zásadě celá úprava pracovního práva je dílem odborů. Díky nim je stanovena 8 hod pracovní doba. Dodnes plní zásadní roli při vyjednávání smluv. Také monitorují nedostatek pracovní síly.
Vaše závěry jsou zcestné, dělníků schází 250 tisíc, tak když restauratéři přijdou ať už z jakéhokoliv důvodu o práci, tak je logické, že mohou jít na stavbu. Zedník se dnes platí zlatými cihlami, vydělá si víc než v restauraci. Za situace kdy schází čtvrt milionu dělníků skutečně jejich pozici nikdo zhoršovat nemůže. Člověka co pracuje rukama vezmou všude, stavební firmy dnes nejsou schopné přijímat zakázky protože nemají lidi.

elkon

Zřejmě nevíš, co znamená slovo papaláš, nebýt odborů, tak by možná ještě dnes neexistovala uzákoněná pracovní doba a nebyly by kolektivní smlouvy, které zaručují určité výhody pro lidi. A nebýt dělníků, tak by nebylo nic, protože úředníci by např. elektřinu, chleba, brambory a pod. asi nevyrobili.

paul1

V minulosti určitě odbory hrály významnou rolu, dnes je to slabší, ale koryto pro šéfy je to dobré. V minulosti asi takové platy neměli. Nejlepší fór byl ten, že za socializmu platily odborářskou „vrchnost“ podniky ze svých peněz a další fór je ten, že se to uplatňuje mnohdy i dnes

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Alesh

No, zrovna ten Dufek je ko*ot, jakýho svět ještě neviděl. Jako nechtěl bych bejt v jeho kůži, vůbec bych se nedivil, kdyby dostal brzo od někoho do tlamy, a že mu v žádný hospodě nedají pivo, ani nažrat, tomu už bych se vůbec nedivil.

Alesh

Příspěvek smazán administrátorem.