DoTazatel

K čemu jsou obří hráze?

Chápu nějaké menší hráze, zahrazení větších rybníků a jezer, co může sloužit jako vodní nádrž nebo oddělování vody od míst, kde ji nechtějí. Ale stavět gigantické přehrady (do kterých proudí řeky), nejlépe nad vrcholem měst, které zadržují nesčetné množství vody… Desítky a někde dokonce i stovky metrů vysoké hráze nad obydleným územím, mně to nedává logiku. Stavějí se, aby zabránili povodním, aby se řeky tolik nezvedly, Trochu je zahradit anebo postavit malinké přehrady, to bych chápal, ale proč i pro malé říčky stavět metrové zábrany, které když se jednou přetrhnou, tak odnesou všechno, co jim příjde do cesty — což nakonec způsobí daleko víc škod než záplavy, a to i na životech.

Vždyť všechno má spotřební lhůtu a nikdo nemůže očekávat, že ta hráz udrží vodu na vždy, ať třeba za 20 nebo 100 let, ale jednou se přetrhne a vezme se sebou mnoho lidských životů. A ne, neudžují se, ale jen pravidelně kontrolují, Pokud by už začaly chátrat, praskat, tak se nedají opravit.

Nejlepší odpověď
Kepler

Zřejmě jsi viděl ten dokument s tou katastrofou v italských Alpách. Důvod byl naprosto logický: zásoboval většinu severní Itálie elektřinou, co by hydroelektrárna. Bohužel to bylo šito horkou jehlou a v rámci tehdejších znalostí nedomyšleno. Prostě projektantský průšvih. Tak ten strmý terén spadl do přehrady a bylo po srandě. Mnoho přehrad je starších i více než 100 let a pořád drží, i ta prťavá na Bystřičce. Každá přehradní hráz se dá sanovat, udržovat a zpevňovat. Dělat malé zádržné systémy vody (rybníky, jezy, suché poldry) má velký smysl: udržet vodu v krajině. Takový přístup, jako zešílet, až se něco posere, je stupidní. Spadne lávka v Tróji a jsou desítky problémů v celé republice, dokonce i v Praze samotné především.
Něco jako spotřební lhůta u staveb neexistuje, vše závisí na tom, jak je vše udržováno.

Další odpovědi
Dochy

K čemu jsou obří hráze? No přeci k tomu aby zadržely velkou spoustu vody. Jsi narazil na tu evakuaci v Anglii??
Pokud jse o zásobárnu pitné vody – potřebuješ nádrž úměrnou počtu lidí co máš zásobovat. Chceš elektrárnu? V zásadě platí, že větší stavba Ti dá lepší poměr cena-výkon.
Chceš mít v péči jednu hráz, nebo 50 malých, kde protržení kterékoli z nich bude pro město katastrofou? (možná nebudou kvůli nižší síle zbořeny domy, ale řekněme 30% bude vyplaveno oproti 100% vytopeno a 30% zničeno při protržení té velké – kterou ale snáze uhlídáš)
Navíc jako ochrana při povodních těch 50 malých dohromady může dokázat zadržet třeba jen 10% té masy co velká přehrada…

Edison

Základní výpočet ti řekne: Víc vody = víc energie. To se učí na základní škole. Jenže ona to není jen elektrika, ale i dynamika, statika, tedy polohová energie dané masy vody a pohybová energie té masy vody tekoucí turbínami. To jen tak velmi zhruba…