Cascada

K čemu je výuka literatury na školách? V jaké životní situaci využiju to, že znám spisovatele Čapka?

Nepište že v situacích jako učitel literatury nebo vědomostní soutěž.

Nejlepší odpověď
Drap

Pokud se ho nebudeš Čapka učit jenom znát, ale i si ho přečteš, dá ti to spoustu věcí, které využiješ v různých životních situacích. Tím že se učíš literaturu a nejenom tu, získáváš všeobecný přehled o všem možném, bez něhož by jsi v reálném životě dosti obtížně přežíval.
Tvá otázka je stejná, jako kdyby jsi se ptal : Proč se učíme sčítat ? Kdy to využiji?

Další odpovědi
led

Vďaka Čapkovi pochopíte mnoho súvislosti aj v dnešnom živote.
R.U.R.
Válka mlokov
Krakatit
Vec Makropulos
Továreň na absolútno
Zo života hmyzu
a iné
napríklad prečo nenechať doma samých psíka a mačičku – O psíkovi a mačičke (Jozef Čapek)
Doplňuji:
Spisovatelia Čapkovci sú dvaja bratia, Karel a Jozef.
Nabudúce definujte, na ktorého sa pýtate

annas

Přiznám se, že za celý svůj život, jsem se s takovou otázkou nesetkala. Stejně jako proč se učíme pravopis, proč matematiku atd… Jak na tyto otázky odppvědět?

Jedinec bez základních vědomostí o o historii, o literatuře, která je odrazem vývoje společnosti, by se stal barbarem, nevzdělancem. Navíc k literatuře patří četba. Je zbytečné uvádět, co člověku přináší.

Věci nejsou takové, jako se jeví. Nikdy nevíte, kdy a které vědomosti využijete.

Vezměte si jen slovo robot, které je spojeno s Čapkem, další jeho myšlenky, které jsou aktuální a platné. Dají se využit tím, že se jimi budete řídit.

Např.
Ano, mnoho se změnilo, ale lidé zůstávají stejní, jenomže teď víme líp, kdo je kdo. Kdo je slušný, byl slušný vždycky, kdo byl věrný, je věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív, kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslel vždycky jen na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl vždycky, kdo mění víru, nemá žádnou…

Národ nepředěláš, ledaže bys měl na to staletí, jenom davy můžeš vést dnes tak a zítra tak. Kdo nenávidí, měl v sobě tu nenávist vždycky, kde by se v něm tak najednou vzala! Kdo sloužil, bude sloužit dál, kdo chtěl dobré, bude zase chtít dobré. Ani vůle se nemění. Nedívej se do tváře, která se změnila, nikdo se nestane krásnějším tím, že změnil tvář. Tvrdá zkouška je i tvrdé poznání. Budoucí foliant našich dějin o této době bude mít jeden podtitul: Kdo byl kdo. I dobrá paměť patří k těm stálým věcem, jichž je a bude třeba.“

Dochy

K tomu abys měl trochu přehled a v pípadné diskusi nevypadal jako balík (použil bych jiné slovo). Je to naše kultura a naráky na ni najdeš na každém kroku. Pokud ji nebudeš znát, nebudeš se chytat…
Tolik trocha praxe… Pak samozřejmě něco o minulosti národa a o vývoji lidské kultury vůbec bys zkrátka vědět měl.
Tě zrovna dnes někdo vyrazil od tabule?
Doplňuji:
sorry. Mizerná klávesnice.. a zapomně jsem na kontrolu
K tomu abys měl trochu přehled a v případné diskusi nevypadal jako balík (použil bych jiné slovo). Je to naše kultura a narážky na ni najdeš na každém kroku. Pokud ji nebudeš znát, nebudeš se chytat…
Tolik trocha praxe… Pak samozřejmě něco o minulosti národa a o vývoji lidské kultury vůbec bys zkrátka vědět měl.
Tě zrovna dnes někdo vyrazil od tabule?

arygnoc

preto.
život nie je iba o praktických veciach.

literatúra ako taká slúži ku tréningu žítania (toho plynulého), ku obohateniu slovníka, pochopeniu čítaného textu, tzv. povinná literatúra má okrem iného za úlohu v človeku vzbudiť záujem o kultúrne a historické hodnoty národného povedomia a záujem o spoznávanie jazyka, a to nie iba rodného.
literatúra má človeka obohatiť o skúsenosti iných, naučiť ho abstraktnému mysleniu a filozofii, a mnoho iného.

schopnosť reči človeka oddeľuje od zvierat.
a to už snáď v praxi upotrebíte.

marci1

PhDr. Karel Čapek byl velmi vzdělaný, inteligentní a hloubavý člověk. Také moudrý, pár jeho citátů, které platí stále a stále nám mají co říci : http://cs.wiki­quote.org/wiki/Ka­rel_%C4%8Capek

Andre5000

Kdo pokládá takovéto otázky, pro toho je opravdu výuka literatury opravdu zbytečná.

Dzamal

Ahoj, samozřejmě, že je ti to úplně na h..... Až se tvé dítě jednou bude učit o Čapkovi, pochopí to samý. Mít ale všeobecný přehled taky není na škodu, protože je potom příjemná ta situace, když se setkáš se zajímavou holkou a víš, kdo to byl Čapek a přečteš si jeho díla a taky něco o něm, hned si máš o čem povídat 😁.

ivzez

Např. k tomu,
aby člověk nepokládal
takovéto otázky.

V ostatním souhlasím s předchozími odpověďmi.

___
Andre5000, já to vidím opačně:
Výuka literatury, historie, …
je potřebná právě pro podobné tazatele.

Sůwa

Neskutečná otázka – maturovala jsem v roce 1966 a vůbec jsem se o Karlu Čapkovi neučili. Zřejmě byl pro minulý režim nepřijatelný a aspoň to stojí za zamyšlení… 🙂

led

Neprijateľný?
Zaujímavé, nie je medzi nami veľký vekový rozdiel a my sme sa učili a nielen o Karlovi, ale aj o Jozefovi. Myslím, že práve naopak, citovali jeho výroky a tlačili ich knihy

Dochy

Nomohlo by to být proto, že byl ještě „příliš čerstvý“, než aby se stihl probublat do osnov? Také jsme se neučili o Ondřeji Neffovi, zatímco o Vladimírovi ano (a pro mně byl tedy Ondřej podstatně zajímavější 😉

Sůwa

Ani Karel, ani Josef… My jsem povinně maturovali z ruštiny, ročník po nás už mohl volit matematiku. Tehdy zřejmě každý rok dost znamenal… 🙂