mosoj

K čemu je v mobilním telefonu operační systém ?

Doplňuji:
No jo, ale na co ho potřebuje telefonování, ani internet ho nepotřebuje.

Nejlepší odpověď
jpau

V kostce – každý programovatelný obvod, který se vyrábí potřebuje pro svůj správný chod nějaký kus sw – tomu se obvykle říká firmware – není to důležité.

Tzn. dřív obsahoval telefon pár programovatelných obvodů, pospojovaných nějakým firmwarem obohaceným o gui + aplikace (Had, Telefoní seznam a jiné ptákoviny). Nyní telefon obsahuje mnohem víc složitějších obvodů, takže je spojuje komplexnější kus sw – operační systém. V zásadě tedy operačiní systém = firmware a pokud jsi používal mobil, vždy jsi používal nějaký takovýto sw (tedy vlastně operační systém chceš-li to tak nazývat).

Pozn.: Asi jsem to nedefinoval úplně nejlépe ale pro chycení podstaty je to snad ok…

tomas.zmizik
GUI reprezentuje součást většiny OS, neplní však jeho podstatu. Jsou i OS bez GUI.

Quimby
Pokud vím tak všechny majoritní platformy (Android, iOS, Win, BBOS) mají nějaký svůj fw, ve kterém lze vytvářet aplikace. Co se týče zdrojáků tak mám za to, že Android je open source…

Další odpovědi
NikkiHeat

tak nevím přesně ale určitě také protože lze díky propracovanějšímu operačnímu systému používat mnohé složitější aplikace a programy

Janiss

aby měl člověk více možností co s telefonem dělat kromě volání a smskování
Doplňuji:
tak máte tam možnost volat zdarma pokud máte wifi, jinak volání to asi nijak extra nepomáhá

Quimby

Operační systém je základ celýho telefonu, slouží jak ke komunikaci mezi částmi telefonu tak mezi telefonem a uživatelem. Plus dává jednudušší možnosti pro telefon vytvářet programy a aplikace, protože autoři aplikací dostanou k dispozici zdrojový kod(spíš jen dokumentaci určitých funkcí) s kterým mohou pracovat, jinak by totiž museli shánět všechny informace o jednotlivých čipech, fotoaparátu, displeji, klávesnici…

lukas.zmizik

to co je windows pro kompjutr, to je např android / symbian / iOS pro mobil… operační systém je tedy uživatelské prostředí… s trochou nadsázky by se dalo říct, že i menu v televizi, dvd přehrávači, settop boxu je taky operační systém, …ale spíš se tomu říká firmware

chvd

Na truc klávesnici.

zjentek

těžko říct, k čemu to tam je ..fáral jsem třeba nad tím, k čemu je do příbytku tažena voda trubkama a nač je tam kuchyň, když venku je studna a na ohni se dá vše potřebné uvařit, no a taky jsem na to nepřišel :o

anonym

to je velmi jednoduché … operační systém potřebují vývojáři aplikací a pokud používáte nějakou dodatečnou aplikaci která nebyla součástí základní výbavy potřebujete ho i vy aniž o tom přímo víte nebo znáte přímé důvody 🙂

Operační systém totiž pro vývojáře vytváří prostředí ve kterém mohou svobodně tvořit, dává jim sadu různých aplikačních rozhranní (jednoduše použitelná napojení na různé komponenty hardwaru nebo online služby), to je to co operační systém dělá pro vývojáře tak důležitým. Bez něj by měli tvorbu aplikací mnohem komplikovanější nebo dokonce zcela nemožnou.
Doplňuji:
tvrdit že ani k používání internetu operační systém nepotřebujete je hodně odvážné tvrzení. Možná ho nepotřebuje k tomu abyste si otevřel web stránku ve vestavěném prohlížeči, ale co když není vestavěn váš oblíbený komunikátor, váš instant messenger, bittorrent klient 🙂 nebo třeba klient sociální sítě? Operační systém je hlavně o tom že tvůrci těchto volitelných aplikací mají stejné možnosti jako autor těch vestavěných. Je to rovnoprávné prostředí, ve kterém vedle vestavěného prohlížeče může vzniknout alternativa (opera, firefox, dolphine, …) bez operačního systému a tolik potřebných API by to možné jednoduše nebylo.