MiaMstyy

K čemu je lyceum?

Teď se neptam na to, že mě líp připraví na.obor ve kterém bych chtěla v budoucnu studovat, ale jeatli mě jakokdyby něčím vyuči. Když jdu na sš, tak tam maturuji z odborných předmětů, na ucnaku dostanu vyucni list, na gymplu mám maturitu z nějakých všeobecných předmětů, ale lyceum? Mohla bych po něm někam nastoupit, nebo má jenom funkci větší zaměření jednoho oboru??

Takže to bude jako kdybych šla na gympl? Jen s větším zaměřením?

Odpovědi
autacek

Lyceum je čtyřletý obor ukončený maturitou. Absolventi získávají úplné střední od­borné vzdělání, na rozdíl od absolventů jiných středních odborných škol a učilišť nezískávají kvalifikaci pro výkon povolání. Většina absolventů proto pokračuje ve vysokoškol­ském studiu.

https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Lyceum

Jinak se domnívám, že tento typ školy je určen pro nadanější jedince, kteří jsou schopni si základní věci a informace dohledat.

A ano, nastoupit do práce bys pak někam mohla, ale úměrně tomu, že konkrétně nic odborného neumíš.

Muffz

Je to takový mezičlánek mezi gymplem a odbornou střední školou, zjednodušeně gympl s nějakým zaměřením. Předměty jsou převážně přírodovědecké, společenskovědní a všeobecné (jako na gymplu), v malé míře ale i nějaké odborné.
Odbornost není na takové úrovni, aby to byl základ pro přijetí do práce, takže pokračování na VŠ je téměř nutnost, je to ale pořád lepší než gympl, protože člověk ochutná normální předmět, třeba ho chytnou a bude se v nich rozvíjet.