Vizor

K čemu je hnětení těsta?

K čemu to je? Nestačí prostě splácat suroviny dohromady a nechat před pečením vykynout?
A k čemu se to dělá například u chlebu vícekrát? Není to kontraproduktivní, když to nechám vykynout a pak to zase hnětu?
Taky by mě zajímalo, pokud to někdo víte, k jakým procesům při tom hnětení v těstě dochází a jestli třeba existují různé techniky s různými výsledky, případně jaký pak bude výsledný rozdíl, když se těsto uhněte špatně.

Nejlepší odpověď
dr.luha

Mouka je směs suchého lepku (bílkovina) a škrobu (složený cukr). Lepek musí během hnětení nasáknout vodu a vytvořit vláknitou strukturu kolem škrobu. Pokud lepek a škrob budou ležet jenom vedle sebe, bude to jenom mokrá mouka a ne těsto. Takto připravený výrobek pak může vesele putovat do koše. To hnětení (ztužení) těsta po kynutí má za úkol těsto zpevnit a homogenizovat – odstranit velké bubliny. Bez tohoto úkonu by se těsto v peci rozteklo a vznikl by tzv. podvraťák (=chleba který lze doručit do domu mezerou pod vraty).

Další odpovědi
Drap

K tomu, aby se ingredience dobře smíchaly a opětovným hnětením dostáváš do těsta vzduch, aby to právě dobře vykynulo. Kontraproduktivní to určitě neni.

iceT

Kdysi jsem se pokoušela upéct chleba ze sáčku, to se jen smíchá to suché a přidá voda, a nějak se mi nechtělo se s tím hňácat těch 15 minut, tak jsem vše smíchala, a dala péct a výsledkem bych mohla z fleku rozbíjet okna. Možná i ta neprůstřelná.
Napodruhé jsem těsto poctivě nadhazovala vařečkou, jak mě to učila babička a chleba se povedl. Takže asi nestačí jen splácat suroviny, jak vidno.

GM

Opakovaným hnětením se z těsta vyhání přebytečný plyn, který tam vytvoří kvasnice. Těsto nakyne znovu, ale je jemnější. Těsto na vánočku přemíchávám i 2×.

xxx3

dr.luha – ten „podvraťák“ si budu pamatovat ;)