Avatar uživatele
Vizor

K čemu je hnětení těsta?

K čemu to je? Nestačí prostě splácat suroviny dohromady a nechat před pečením vykynout?
A k čemu se to dělá například u chlebu vícekrát? Není to kontraproduktivní, když to nechám vykynout a pak to zase hnětu?
Taky by mě zajímalo, pokud to někdo víte, k jakým procesům při tom hnětení v těstě dochází a jestli třeba existují různé techniky s různými výsledky, případně jaký pak bude výsledný rozdíl, když se těsto uhněte špatně.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? johana 56 před 2540 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
dr.luha

Odpoveď byla označena jako užitečná

Mouka je směs suchého lepku (bílkovina) a škrobu (složený cukr). Lepek musí během hnětení nasáknout vodu a vytvořit vláknitou strukturu kolem škrobu. Pokud lepek a škrob budou ležet jenom vedle sebe, bude to jenom mokrá mouka a ne těsto. Takto připravený výrobek pak může vesele putovat do koše. To hnětení (ztužení) těsta po kynutí má za úkol těsto zpevnit a homogenizovat – odstranit velké bubliny. Bez tohoto úkonu by se těsto v peci rozteklo a vznikl by tzv. podvraťák (=chleba který lze doručit do domu mezerou pod vraty).

Upravil/a: dr.luha

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Odpovědi.cz Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

K tomu, aby se ingredience dobře smíchaly a opětovným hnětením dostáváš do těsta vzduch, aby to právě dobře vykynulo. Kontraproduktivní to určitě neni.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
iceT

Kdysi jsem se pokoušela upéct chleba ze sáčku, to se jen smíchá to suché a přidá voda, a nějak se mi nechtělo se s tím hňácat těch 15 minut, tak jsem vše smíchala, a dala péct a výsledkem bych mohla z fleku rozbíjet okna. Možná i ta neprůstřelná.
Napodruhé jsem těsto poctivě nadhazovala vařečkou, jak mě to učila babička a chleba se povedl. Takže asi nestačí jen splácat suroviny, jak vidno.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
GM

Opakovaným hnětením se z těsta vyhání přebytečný plyn, který tam vytvoří kvasnice. Těsto nakyne znovu, ale je jemnější. Těsto na vánočku přemíchávám i 2×.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
xxx3

dr.luha – ten „podvraťák“ si budu pamatovat ;)

před 2539 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek