Jsemtady

K čemu je běžnému uživateli Linux?

Ve škole jsme to kdysi zkoušeli – instalaci, kompilaci jádra, nějaký hračičky s připojováním disků a nastavením práv… Ale pokud nechci dělat nějakej vlastní server je ten Linux vůbec k něčemu?

Nejlepší odpověď
Terryle

Ale jo, počítač by pak měl bejt bezpečnější. Většina virů, spywarů a podobný havěti je stavěná na Windows. Ale otázkou je, jestli se vám chce o počítač starat – Linux je náročnější na uživatele, na rozbíhání nových programů atd. Osobně si myslím, že běžnej, uvažující a „čistotnej“ (aktuální antivir, firewall a antispyware mající a používající) uživatel v pohodě vystačí s Win. Ale fakt to chce uvažovat a ne klikat na každou blbost, co kde vyskočí.

Další odpovědi
led

Linux ako operačný systém sa kľudne môže postaviť do 1.radu spolu s Windows a Mac.
Každý z týchto OS má svoje výhody a nevýhody.

Načo Linux pre bežného uživateľa? To je jednoduché, ak máš hlboko do kapes, zadováž si Linux. Väčšina programov – rovnocenných s Windows – je bezplatná. Na rozdiel od Windows sa nenabaľuje „odpadom“.

emba5

V malém slabém netbooku mně jede Fedora trochu svižněji než XP a při připojování na veřejné WIFI v restauraci jsem bez problémů.U xp jsem mněl občas problém.A na tak slabém stroji se stejně nedá hrát hry.

Orion

výhody oproti windows:
Nízká až skoro žádná fragmentace, instalace programů z repozitářů (nemusíte je hledat na slunečnici.cz),lze si jej sestavit či upravit podle sebe, je zdarma (licence GNU), správce aktualizací kotroluje aktualizace všech programu takže je vše přehledně na jednom místě a není tak otravný jako ve windows, na všechny (skoro) programy běžící ve windows se dá nalézt alternativa pro linux. Pozor linuxu je mnoho druhů. Jsou to distribuce. Nejznámější jsou: Ubuntu, Fedora, OpenSuse, Mageia. Lze je vyzkoušet bez instalace v liveCD/DVD. Více na proc.linux.cz.