Jako Vůbec

K čemu je 2. stupeň invalidního důchodu?

Mám II. stupeň invalidního důchodu, zařizoval se, protože pro mě byl časem po úrazu problém chodit pravidelně do práce. Přihlásil jsem na pracák kvůli hrazení ZP. I přes ID musím chodit na pravidelné měsíční schůzky s pracovnicí ÚP, která mi zatvrzele tvrdí, že i když mám invalidní důchod, MUSÍM si najít práci na plný úvazek. Není mi schopná odpovědět na otázku, k čemu teda ten ID mám, když stejně musím mít plný úvazek.
Navíc mi neustále píše schůzky na 8:00 s tím, že nechce, abych si odvykl na vstávání do práce.
Nechce mi poskytnout ani informace, jestli mám nárok na příspěvek v hmotné nouzi či jiné soc. dávky.
Moje ošetřující lékařka si stojí za tím, že plný úvazek určitě mít nemusím… ostatně proto jsme zařizovali invalidní důchod, a kdybych musel pracovat na plný úvazek, byl by mi k ničemu.
Nevyznáte se v tom někdo?

Nejlepší odpověď
ivzez

Invalidní důchod všech tří stupňů má pomoci občanům
se sníženou pracovní schopností pokrýt výpadek výdělku.

Pobírání ID nevylučuje možnost práce na plný úvazek, žádný
zákon to nezakazuje. Přiznání invalidity a ID neznamená, že byste
nemohl pracovat na plný úvazek. Pokud byste např. sehnal lehčí,
byť méně placenou práci, byl by jediným omezením Váš zdravotní stav.
_______

Pracovnice ÚP nemá pravdu. Až Vám bude příště něco
podobného tvrdit, nechte si zavolat jejího nadřízeného.

Zprostředkovatelka Vám může poskytnout pouze informace
ohledně zprostředkování zaměstnání a zaměstnanosti.
Nezná Vaši situaci, není oprávněna zjišťovat Vaše příjmy apod.

Informace o státní sociální podpoře ani o pomoci v hmotné
nouzi nezískáte od zprostředkovatelky, získáte je od pracovnic
na kontaktním místě úřadu práce (ÚP má dvě různé „složky“.)

Další odpovědi
bolak

Hele to máš jednoduchý, tady máš stránku > https://portal­.mpsv.cz/kontak­ty kde jsou kontakty na ty centrální pracoviště, tak tam napiš dotaz, uveď tam to co píšeš tady plus jméno dotyčný pracovnice a oni ti odpověděj a nejspíš i ji, pokud pracuje takhle nad rámec svých povinností a říká ti kdy máš vstávat a co můžeš dělat a na jakej zdravotní problém by ses měl pozvnést.

Případně jí to můžeš přeposlat pokud to neudělá centrální byrokrat. Já tomu totiž moc nerozumím, přece člověk může mít i částečnej úvazek, třeba v Nizozemsku pracuje na částečnej úvazek 50% lidí, tak se jí hned můžeš zeptat, jestli jsou podle ní Nizozemci nějak retardovaný. A jestli má problém s tím že chce aby sis odvykl vstávání do práce, tak jí řekni že chceš dělat jen odpolední směny, takže ať ti napíše rovnou schůzku na 14. hodinu, že by sis nerad rozhodil pracovní rytmus.

Mc Merkurion

… plnej úvazek mít nemusíš, povinnost pracovat byla zrušeno v listopadu při cinkání klíčema, soudružce na ouřadě vyřiď, ať se probudí, asi zaspala dobu …

autacek

Výhody obecně spojené s ID jsou závislé na přiznaném stupni a dále i v návaznosti na druh postižení a přiznaném průkazu invalidy.

Co se týká pracáku, resp. zdravotního pojištění, tak (pokud se nepletu) za příjemce důchodu je plátcem pojistného i stát, tudíž na pracáku být jen kvůli placení ZP nemusíš.

Vzhledem k tomu, že při invaliditě 2. stupně jde o pokles pracovní schopnosti nejméně o 50 %, avšak nejvíce o 69 %, tak pracovnice z ÚP s požadavkem na plný pracovní úvazek asi spadla z višně, jelikož rozsah pracovního zatížení by měl odpovídat snížené pracovní schopnosti. Navíc je škoda, že tě o dané situaci kolem ZP nepoučila.

briketka10

I s důchodem 3. stupně není průkaz ZTP povinnost mít.
Ten se vydává za zvláštních okolností. Někdy vydají jen
ZP.

quentos

autacek: „S důchodem 2. stupně máš průkaz ZTP“ – tos sebral kde? :{O>

autacek

Tyto výhody jsou rozdělovány do 3 stupňů. S oprávněním využívat mimořádné výhody 1. stupně je spojen průkaz TP, 2. stupně průkaz ZTP a 3. stupně průkaz ZTP/P. Zde najdete seznam postižení odůvodňujících přiznání mimořádných výhod.
http://ferova­nemocnice.cz/prav­ni-poradna/lekarske-posudky-a-neschopenky-47/n-vyhody-pri-inva-1063.html

Neznám tazatelovo postižení, stejně tak jako že se o přiznání průkazu žádá zvlášť, byť je to ve zdroji poněkud zmatečné. Na odpovědi na dotaz vzhledem k ÚP to ale nic nemění.

Mc Merkurion

… pleteš si stupně invalidity se stupněma výhod, šak to je tam i napsaný: „… výhody 1. stupně … atd“, stupeň invalidity a stupeň výhod je naprosto něco jinýho …

… jinak s tou odpovědí ohledně pani z ouřadu taky nesouhlasim, to nemohla bejt višeň, to muselo bejt něco vyššího …

briketka10

autacku

Tvůj text je vybraný pouze z kontextu. Není to tak, jak
píšeš. Tvá odpověď je matoucí a zasloužila by nahlášení.

Nepíšeš pravdu.

autacek

Tady lidi píšou v odpovědích naprosté blbosti a všechny to nechává chladným, ale promiň, nechápu, proč jsi mi nechala smazat věcně správnou odpověď, snad proto, že je tu 50% dotčených invalidů? Zase mi z těch poměrů tady dělá šoufl.

ivzez

Kdo Vám co smazal?
Proč to nenapíšete sem?

Mc Merkurion

… taky to slyšim poprvý …