annas

K čemu došlo ve dnech 13. – 15. 2. 1945? Proč? Šlo o vojenský úspěch, nebo o zbytečný masakr?

Do konce války zbývají pouhé tři měsíce … Masakr nepřežily desítky tisíc lidí, zničené město…

Nejlepší odpověď
vagra

V samém závěru války provedli Spojenci mezi 13. a 15. únorem 1945 bombardování Drážďan, při němž zahynulo mezi 25 000 až 40 000 lidí.

Ale o tom,že bombardování bylo zbytečné,že to byla spíš pomsta na civilním obyvatelstvu,není ve zdroji ani zmínka!
Doplňuji:
Pro Venkovana-
Historikové se dnes shodují v tom, že z vojenského hlediska bylo zničení města nesmyslné.
V centru nebylo snad domu, který by nebyl zbořen nebo aspoň poškozen, avšak kasárna a průmyslové objekty zůstaly v podstatě nedotčeny. Železniční trať byla uvedena do provozu už za několik málo dní.
Nálety nepřinesly ani zhroucení morálky, jak doufali jeho propagátoři, ani nerozhodly o porážce Německa a boje nezkrátily, což by bylo bezpochyby jejich nejlepším zdůvodněním.

Několik zdrojů + V.E.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Druh%C3%A­1_sv%C4%9Btov%C3%A1_v%C3­%A1lka

Další odpovědi
venkovan

Po bitvě je každý generál. Do konce války podle současných znalostí byly jen tři měsíce. Ale věděli to ti co válčili? Jejich velení jim konec války alespoň na západní frontě slibovalo skoro každých 1/4 roku. Při invazi všichni věřili, že na Vánoce budou doma a bude osvobozené i Německo.
A pro ty co byli na bojišti i jeden den navíc byl nesmírně dlouhý.