annas

K čemu došlo dne 1. února 1918 na křižníku Sankt Georg?

Nejlepší odpověď
vagra

Vzpoura v boce Kotorské v Černé Hoře bylo povstání proti Rakousko-Uhersku v roce 1918. Začala 1. února 1918 na pancéřovém křižníku Sankt Georg a depotní lodi ponorek SMS Gäa. Zúčastnilo se jí přibližně 3000–4000 námořníků. Velení rakousko-uherského loďstva jí izolovalo a úspěšně potlačilo. Vzpoura nebyla vnitřně jednotná a byla izolována od ostatních nespokojených posádek. Rakušané proti vzbouřencům nasadili tři bitevní lodě a dělostřelectvo, Němci pak ponorky.

Dne 3. února 1918 byla vzpoura potlačena, 800 námořníků bylo vsazeno do těžkého žaláře, 432 z nich bylo do konce války souzeno stanným soudem a čtyři vůdcové vzpoury byli, včetně Čecha Františka Rasche, popraveni.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Vzpou­ra_v_boce_Kotor­sk%C3%A9

Další odpovědi
rynek878

V pátek 1. února 1918 vypukla v Boce Ko-
torské vzpoura, jejíž počátek ohlásil o smluve-
né znamení z křižníku Sankt Georg. Rychle se
rozšířila na ostatní válečná plavidla i námořní
útvary v Boce a ochromila tak bojeschopnost
válečného loďstva druhé největší rakousko-
uherské námořní základny. Šest tisíc námoř-
níků, žijících ve čtvrtém roce války v neúnos-
ných podmínkách, vyjádřilo účastí ve vzpouře
i požadavek přetvoření Rakousko-Uherska na
demokratický stát. Tvrdé tresty, které násle-
dovaly po potlačení vzpoury (byli popraveni
čtyři muži slovanské národnosti, mezi nimi
Čech František Rasch), nemohly Sankt Georg
minout. Obviněno bylo 35 mužů z jeho po-
sádky, z toho deset Čechů. Mezi nimi i vyšší
poddůstojník telegrafní služby Alois Brejcha.
Spolu s dalšími 386 zatčenými muži z jiných
válečných lodí byl internován v krutých pod-
mínkách námořních pevností Boky, kde čekali
na vojenský soud až do září 1918. V tu dobu se
však čas „slavného rakouského válečného loď-
stva“ nachýlil. Zaniklo 31. října 1918 a daleko
od převratných událostí na Jadranu existovala
už tři dny mladá Československá republika.

na tomto linku úpně dole:

Zdroj: http://docs.go­ogle.com/viewer?a=v&q=ca­che:7ElWYxNC2Oc­J:www.unob.cz/sko­la/uo/univerzi­ta/Documents/lu­o/7/1.pdf+k+%C4%8­Demu+do%C5%A1l­o+dne+1.+%C3%BA­nora+1918+na+k­%C5%99i%C5%BEn%C3%AD­ku+sankt+geor­g%3F&hl=cs&gl=cz&pid=bl&­srcid=ADGEESjKToJ­SGyACVeoFcob-YQfSXS3sc1w2CD­ecRAwHO119Y5ka­kAzYj0E3V1diu­eFujpvIbBh2LhvXec­c3a0q8Rovq6zeH­gwoaptaFhHgea­O1SysrwUbBVHm8A3CUs­sSoK2olmEhP-&sig=AHIEtbQN7U8NFcUb­mj0y5xpo5ktp3eD4mQ

tom004

Největší panceřový rakousko-uherský křižník,vzpoura námořníků v Boce Kotorské.

Zdroj: http://www.svor­nost.com/?p=3531

hanulka11

Po dlouhých nepokojích došlo ke vzbouření námořníků v Boce Kotorské