annas

K čemu a v které době sloužil na Šumavě tzv. Schwarzenberský plavební kanál?

Kdo ho projektoval? Jméno projektanta má i své místo na obloze jako …

Nejlepší odpověď
irij

„POHODLNÁ“ DOPRAVA DŘEVA ZE ŠUMAVSKÝCH LESŮ,ZHRUBA PŘED DVĚMA STY LETY.

Další odpovědi
hanulka11

Autorem projektu kanálu byl Josef Rosenauer (1735 – 1804), zaměstnanec vrchnostenské sprá­vy

Planetka (85389) Rosenauer byla objevena manžely Tichými na hvězdárně Kleť 22.8 1996

http://www.ves­mir.cz/clanek/schwar­zenbersky-plavebni-kanal

elektrikář

Plavba palivového dřeva z míst kde nebyly cesty.Je to technická památka vodní cesta byla opět opravena

vagra

Rosenauerův plavební kanál, nazývaný právem také plavební průplav, byl jedinečný svou velkorysou koncepcí spojení dvou povodí – Vltavy a Dunaje (tato myšlenka sahá až do doby Karla IV.).
Celý kanál byl postaven v letech 1789 až 1822. Budoval se ve dvou etapách. Cílem první etapy (1789–1793) bylo postavit zařízení, které by zlepšilo zásobování Vídně palivovým dřevem.
Stavba splnila účel – dřevo ze Šumavy bylo možné dopravit do Vídně za 8 dní.
Druhá etapa výstavby proběhla v letech 1821–1822.
Schwarzenberský plavební kanál byl ve své době jedinou vhodnou komunikací v rozsáhlém lesním šumavském masivu umožňující hospodářsky využít velké lesní bohatství. Stavba i provoz zajistily mnoha lidem v chudé šumavské oblasti obživu.

Zdroj: vybráno z -http://hoho.frk­.guzol.vesmir­.cz/clanek/schwar­zenbersky-plavebni-kanal