Jiří Bohumil

Jste „zastánci“ moderních technologií v kuchyni?

V poslední době jsem narazil na více článků a názorů o nevhodnosti, nebo přímo i škodlivosti, některých moderních technologií a úprav potravin ve stravování a v kuchyni. Můj názor je, že jde většinou o hlouposti, nepodložené žádnými, opravdu odbornými důkazy. Ale zajímal by mne názor více lidí a zejména i z této komunity. Jde, na příklad, o využívání krátkého vaření pomocí tlakového hrnce „papiňáku“, dnes dokonce už vylepšeného na elektrický automatický tlakový hrnec, který podle nastaveného programu dokonce vaří už docela sám (jak masa, přílohy, zeleninu a pod.), nebo o ohřívání jídel v mikrovlnné troubě a ohřívání jídel obecně. Setkal jsem se u některých vyloženě s „averzí“ na tato zařízení(někdy až úplně „nenávistnou“):-(.
Proto kladu i otázku do ankety a jsem zvědav na Vaše reakce.
Mě osobně tato zařízení ohromně usnadňují a zjednodušují vaření, pokud se mu věnuji. Podotýkám, že mne vaření baví, ale nejsem takový kuchař, abych celé dopoledne „stepoval“ kolem sporáku. Takže vše připravím, dám do hrnce a pak jdu dělat jiné „bohulibé“ činnosti, jež mne také baví, nebo které potřebuji vyřídit (nákup, baslování, opravy, surfování a komunikace na netu a.t.d.). A když je uvařeno, maso pouze trochu dochutím, omáčku zahustím, během 15 minut uvařím tamtéž (opět bez hlídání) přílohu a jdu se najíst. Případně již, dříve uvařené jídlo, rychle ohřeji v mikrovlnce. To podle mne „nemá chybu“!
A na chuti, ani na vzhledu, to podle mne není vůbec poznat (myslím si, že jsem docela „gurmán“).

Nejlepší odpověď
Klaproth

Jsem odpůrce "papiňáku"-proč?

Každý vzdělanec dnes ví, že Papénův hrneček vymazává harmonickou paměť vody a ohýbá čakry. Jíme všechno syrové, pouze tuhé kousky vaříme v mamutí lebce na otevřeném ohni před jeskyní.

Další odpovědi
marci1

Jsem odpůrce "papiňáku"-proč?

„Papiňáku“ nemohu 100% důvěřovat. 🙂 Známé vybuchnul. Cituji z Wiki:
„Zvýšený tlak při vaření v Papinově hrnci představuje jisté riziko. Většina negativních názorů vychází z dramatických zkušeností s vytržením pojistky při varu u starých hliníkových hrnců, k čemuž docházelo kvůli ucpání ventilu. Při náhlém poklesu tlaku dojde v přehřáté kapalině k bouřlivému varu, který může vyvrhnout vařený pokrm do okolí. Ani dnes není dobré do hrnce přidávat větší množství naťového koření (bazalky, majoránky, rozmarýny, tymiánu), aby se neucpaly otvory v pojistkách. Stejně tak není vhodné hrnec příliš naplnit, neboť hrozí velmi rychlý nárůst tlaku při vaření. Moderní tlakové hrnce se obvykle vyrábějí z nerezové oceli.“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Papin%C5%AF­v_hrnec

gecco

Jsem odpůrce "papiňáku"-proč?

OK, teď už otázku nepředěláš, takže odpovím i přes nesmyslnou anketu…
___
Nepoužívám papiňák (vyzkoušel jsem a uznávám, že je rychlý) – protože jídlo v něm uvařené je ´blaf´ – maso připravené pomalu chutná jinak, podle mne lépe (o zelenině ani nehovoře). Tažený vývar taky…
😉
Časovou náročnost vyrovnávám tím, že vařím ve větším množství – např. hovězí vývar z cca 5 kilo kostí a přiměřeně kližky nebo krku k tomu.
___
Nepoužívám ani mikrovlnku – ze stejného důvodu, jako papiňák (i když uznávám, že je vůči jídlu šetrnější, než vynález pana Papina).
___
Pro ilustraci – hovězí vývar táhnu minimálně 5 – 6 hodin, výsledek, cca 12 litrů vývaru, z části zamrazím, takže mi pak stačí sáhnout do mrazáku pro krabičku.
😉
A jen taková perlička – často používám dušenou cibulku – ovšem dušenou taky tak 6 – 8 hodin, do skoro černa (tmavne karamelizovaný cukr, ne, že bych to připálil 😉, z kila cibule je pak zhruba 1 dl ´hmoty´) – a omáčky nebo guláš jí zahuštěné pak chutnají úplně jinak, než když cibuli podusíš rychle… A taky jí dělám najednou minimálně pět kilo – zamražení jí také nevadí…
😉

Drap

Jsem odpůrce ohřevu v "mikrovlnce"-proč?

Anketa je nějak zmatená. Nelze odpovědět. Chybí jiná odpověď. Vyjimečně , když je to třeba používám papiňák, velmi málo mikrovlnku k ohřevu.

pepe88

Používám v kuchyni na ohřívání jídel mikrovlnnou troubu

Já být váma bych ohřevu jídel se nestrachoval.

dubraro

Používám v kuchyni na ohřívání jídel mikrovlnnou troubu

Proti mikrovlnce nic nemám.
Papiňák, v mém případě elektrický automatický, používám jen když není vyhnutí (krátký čas na přípravu jídla). Jinak třeba hovězí vývar za 20 minut z papiňáku je opravdu jiný, než 4 hodiny tažený na plotně.

da ny

Jsem odpůrce "papiňáku"-proč?

Jak píše gecco, chutný hovězí vývar (12l) v papiňáku neuděláš.
Gulášek na plotně je mnohem chutnější než vyvařené maso z papiňáku jako „fusekle“ Příprava je rychlá, však na úkor kvality.
Brambory vařím zdravě, jako naše babičky, tak se nezdržuji z odfukováním Papinova hrnce. „Blafů“ z tohoto hrnce jsme se v 80. letech navařili dosti…

V MW pokrm neohřívám, nechutná mi a je brzy studený..

Za moderní technologie v kuchyni považuji zcela jiné spotřebiče a pomocníky, než uvedené v anketě. Vhodné zejména k dietnímu vaření. Konvektomat nemám, indukci také ne.
Proti sušičkám, pekárnám nemám námitky (křížaly sušené u kamen jsou však lahůdkové). 🙂
Mixer mixuje, struhadlo strouhá, šlehač šlehá … robota nemám (nevejde se ;)).

Kepler

Používám v kuchyni na ohřívání jídel mikrovlnnou troubu

Jsem zastánce spíše tradičního vaření, ale proti ohřevu v MW nic nemám, pro mně je to úspora času. Můj otec je ještě konzervativnější a tvrdí že jídlo ohřívané v MW mu nechutná. Jednou dostal gulášovku takto ohřátou a nic nepoznal 🙂

Jiří Bohumil

Ještě poznámka pro da ny. Elektrický automatický papiňák nic neodfukuje, při dostoupení tlaku se vypne ohřev a při jeho poklesu opět zapne. Guláše všeho druhu jsou z něj určitě srovnatelné s běžným vařením a je hotový (z tužšího hovězího) po rozehřátí za cca 30 minut (4 l) a nic se z masa nevyvaří. Brambory a rýže je hotová po rozehřátí za 6 minut. Brambory a zelenina se vaří v páře. A hlavně-nic se nemusí hlídat, nic se nepřipálí a po uvaření se přepne do přihřívání a i když přijdeš za 2 hodiny, jídlo je stále teplé!!! Ale jasně, „proti gustu žádný dišputát“, že?
Jinak všem děkuji za reakce. Příště anketu „postavím“ už snad lépe.
Pozdrav všem Jiří.:-)

Kórty

mě se moderní technologie líbí, tak uvidíme.

Jiří Bohumil

Marci1, v tomto případě bych mohl doporučit ten automatický papiňák, ten má asi sedminásobné bezpečnostní prvky- viz třeba hrnec AVAIR IDA, nebo AVAIR Ella Lux- dodává Bionaire (u nich také návod s jejich výčtem). Takže jeho provoz je asi poměrně bezpečnější než běžný papiňák pouze s jedním přetlakovým ventilem a bezpečnostním ventilem.

Jiří Bohumil

Drape, chtěl jsem dát i jinou odpověď, ale je možno dát pouze šest otázek do ankety. A nechápu, proč by měla být anketa zmatená? Vždyť vzhledem k tvé odpovědi jsi mohl zatrhnout možnost užívání jak papiňáku, tak mikrovlnky.
Klaprothu, tys tomu „nasadil korunu“. Nezbývá než s Tebou souhlasit 🙂?.
Keplere, tvůj názor jsem trochu předpokládal, ale když Ti mikrovlnka vyhovuje vzhledem k úspoře času, tak by Ti v tomto případě i ten papiňák mohl vyhovovat a to už nemluvím o to „automaťáku“. Ale to už jsem Ti osobně doporučoval, takže to jen tak mimo.

gecco

Anketa k ničemu – nechceš tu otázku předělet – a anketu vyhodit??

Jiří Bohumil

gecco proč? Já myslím, že je v ní možné logicky vyjádřit svůj názor.

gecco

Jiří – nelze…
Potřeboval bych zatrhnout více odpovědí – což nelze…

Jiří Bohumil

Jo, už jsem na to přišel, omlouvám se. Ještě s anketou nemám velkou zkušenost a tak mne nenapadlo, že nejde zatrhnout více odpovědí. Jinak ale jsi asi absolutní „fajnšmekr“, já ale nikdy nezkoušel ta dlouhá vaření, na ta mi jaksi čas a chuť chybí. Ale možná to někdy zkusím. Čao 🙂

gecco

Vyzkoušej – a uvidíš, že nadále se v papiňáku bude dařit pavučinám…
😉

Jiří Bohumil

U mne automaťák určitě ne. Nemá chybu. Nic z něj neuniká (ani vůně ani pára) a vaří sám. S klasickým se to nedá srovnávat. Doma v kuchyni i na chatě jej používám, mimo pečení a smažení, skoro na vše. Ale jak říkám-„proti gustu žádnej dišputát“ 🙂

mosoj

Myslet, neznamená vědět. Anketa sem nepatří. Vnucuješ odpověď pouze na dvě věci a taková zbytečná moderna, jako je myčka nádobí pro jednoho člověka, ti uniká.

Jiří Bohumil

Mosoji, nic nevnucuji, pouze se tážu. Doplněk otázky zněl na úpravu jídel, ne na mytí nádobí. Co se týče myčky, souhlasím, že pro mne a manželku je zbytečná, ale syn a dcera se svými 5-ti člennými rodinami si je nemohou vynachválit.

Emefej

Špatně postavená anketa, v mém případě platí několik odpovědí současně.

Jiří Bohumil

Emfeji, omlouvám se, v tomto máš asi pravdu, to mne nenapadlo. Ale šlo případně zvolit jednu a doplnit.