petka

Jste proti lovu velryb v Norsku, Japonsku nebo kdekoliv?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
Berušinka

Ano

Určitě jsem proti, s*iňáci to loví jen na „něco“ – kdyby se každé zabité zvíře komplet zužitkovalo jako např. v pravěku, tak bych proti nebyla, ale tohle je jiná. Nějaká velrybí předkožka – z těch hnusáků, co to dělají bych jí stáhla! FUJ. Jenže když je poptávka … =( Ach jo …

Další odpovědi
anonym

Ano

Berušinko, napsalas to za nás, takže ostatním už stačí jen přiklikávat.

Alesh

Ne

Tahle anketa je jasně manipulativní. A ač spousta lidí bez rozmyslu dává ANO, tak já říkám, že je to potřeba trochu rozebrat.
Velryba je zvíře, stejně jako jakékoli jiné a nemáme právo soudit jiné národy, že je loví jen proto, že my tu nemáme moře a tudíž to tu jaksi ani nemůže být zvykem.
Zrovna tak by nějaký hinduista mohl udělat anketu o zabíjení krav, že? A za gaunery budeme my. Jsou i národy, co považují králíky za něco jako kočky a přiznejte se, kdo jste někdy papal králíčka? 😉
Zrovna kolem lovu velryb je dost emocí ale podle mě jsou mnohem horší a bezcitnější lovy de facto pro nic … vraždění jeseterů pro kaviár, tuleňů a dalších zvířat jen pro kůži apod. V případě velryb se jedná především o lov pro maso, což nelze brát za natolik závažné jako ve výše zmiňovaných případech.
Co samozřejmě ale může být argumentem, že je to ohrožený druh, případně i nehumánní způsob lovu. V takovém případě jsem samozřejmě proti lovu jakéhokoli zvířete, tedy nejen velryb.

anonym

Ano

dědapetr

Ano

Jikra

Ne

Natee

Ano

Berušinka

Alesh: K tomu co jsi napsal se ani nebudu vyjadřovat … ale co čekat od člověka, který přejíždí na kole slimáky, že?!

Alesh

Hahaha, velmi vtipné. Nečekám, že to každý pobere. Tak hlavně nepapej u mekáče, ty kravičky taky jednou běhaly a bučely.

Berušinka

Koukám, že si asi nepochopil můj příspěvek, ale to už není můj problém =)

Alesh

Podle sebe soudím tebe? Jen taková malá rada, pokud s někým nesouhlasíš je lepší, než vést povýšenecké řeči, předložit argumenty proč s ním nesouhlasíš. V opačném případě můžeme tuto neplodnou debatu ukončit.

anonym

Ad alesh, musím se zastat berušinky, napsala to emotivně, ale upřímně, aniž by se chtěla hádat, dala najevo celkem stručně, svůj názor, předpokládajíce, že většina z nás zná souvislosti a reálie.
Bez hodnocení ankety, ji převážně respondenti vnímají jako příklad nešetrného přístupu k fauně a přírodě vůbec a to na vypíchnutí mediálně známější kauzy.
Lov kytovcú je už dlouhá léta oddůvodněně regulován a jestliže zákaz porušuje Japonsko a další státy poukazem na výjimku pro výzkumné účely, kdy loví bezohledně tisíce tun těchto tvorů, je to absurdní a výsměch (všem jasnému) rozumu.
A když jsi u té argumentace, tvá odpověď používá umělé a dogmatické dovozování a ve výsledku vypovídá jen o tvé aroganci a pohrdání uznávanými hodnotami a zřejmě i snahou být za každou cenu zajímavý vyvoláváním samoúčelných konfrontačních nálad.
Již poněkolikáté porušuješ kodex o osobních výpadech a používání zdvořilosti, což podle všeho ani neumíš a ještě se tím chlubíš, což je obzvlášť ostudné.

Alesh

Tak s první půlkou nezbývá než souhlasit, koneckonců jsem to nijak nepopřel, psal jsem, že je to ohrožený živočich, tudíž z tohoto důvodu je zákaz akceptovatelný a potřebný, ale vadí mi jeho paušalizování. A není to problém jen u těch velryb.
S druhou půlkou si dovolím nesouhlasit a byl bych rád, kdybys mi to více osvětlil. Nerozumím tomu, co jsem uměle a dogmaticky dovodil. Dále jakožto konzervativec se musím ohradit proti nařčení, že pohrdám uznávanými hodnotami, naopak. Respektuji kulturu a tradici jiných jedinců, zemí apod.
Taktéž nerozumím tomu, proč někoho, kdo má z větší části odlišný názor hned označuješ za „sebe za každou cenu se zviditelňujícího“. Prostě na to mám jiný názor a nedělá mi problém ho vyjádřit a pokud jsi ho tedy četl, pak mi řekni, co na něm je tak nelogického a závadného?
Kodex jsem nečetl, ale nepředpokládám, že bych ho nějak porušoval. A pokud ano, pak ho museli porušit i ti další diskutující. Koneckonců jsem tuto debatu nerozpoutal.

Berušinka

Dr.Axl – napsal jste to krásně. A děkuji za zastání.

anonym

Berušinko, není zač, nejenom ve zdvožilostním smyslu, ale i faktickém, protože mezi slušnými lidmi je zastání v podobných situacích, zcela normální a samozřejmé (a to ostatní ani nevědí co to je slušnost, takže by ani nepochopili).
A nyní ad Alesh, klidně bych mohl pokračovat v polemice, ale nejprve musím napsat dvě věci:

  1. Na rozdíl od tebe jsem několikrát absolvoval kvalifikovanou odbornou oponenturu, takže znám nejen její pravidla, ale argumentační věcnost a finální metodiku vyhodnocování. Tvůj přístup mi připadá spíše jako hysterická hádavá ženská, co musí mít poslední slovo v hádce, v níž neexistuje konstruktivní vyústění.
  2. To, žes nečetl kodex je vskutku evidentní.

Jsou tam zcela srozumitelná pravidla o zdvořilosti a vzájemné komunikaci.
Bylo by tedy vhodné, aby sis ho laskavě přečetl, je to automatická součást registrace, což jsi za těch 6 měsíců mohl dávno zvládnout. Do té doby bychom se zřejmě bavili každý o něčem jiném.
P.S. A ten baruščin postřeh o slimácích byl, jak vidím, zcela příznačný.

Alesh

No to je dobrý. 🙂 Myslím, že jsem své dotazy zformuloval dost slušně a věcně, odpovědi se mi ale nedostalo. Místo toho jsem si početl jen v irelevantních formulacích.
Není totiž vůbec podstatné, kdo, co, kdy a kde absolvoval, pokud se stejně nedokáže držet tématu a místo toho tu debatu „kroutí“ k osobě dotyčného, což evidentně děláš a napadáš mě jen proto, že se mnou nesouhlasíš. Nechceš mi tvrdit, že tu debatu směřuješ ke konstruktivnímu vyústění? 🙂 Mě totiž vůbec nezajímá, jak ti připadám, ale když už jsi toto nakousl, tak spíš „hystericky ženské“ mi přijde to tvoje útočení na osobu jako takovou, neustálé vytahování již dávno vyřešených věcí a snaha odklánět se od tématu k osobním záležitostem a irelevantním debatám viz ta o kodexu. Upřímně ti řeknu, že si tím naprosto zbytečně kazíš dojem.

anonym

Jak jsem už uvedl, až si přečteš kodex a pokusíš se jím řídit, můžeme pokračovat.
A starou věc jsem nevytáhl já, pokud sis všiml a na rozdíl od tebe to ostatní nepovažují za vyřešené, ale tebe trvale poškozující. Nemůže být chyba u tebe, když se ostatní tak vzácně shodují?

Alesh

Tak přečteno, nic šokujícího jsem neobjevil, snad jen to, že by se dotyčný neměl vychloubat, tak si to vezmi k srdci. 🙂
Nevytáhl, ale přisadil sis. Ostatní? Myslíš tedy sebe a Berušinku, která neměla žádné argumenty, tak se okamžitě snížila k takovémuto jednání? 🙂
Znovu opakuji, že debata má být věcná, držet se tématu. Dvakrát jsem tě o to žádal a ani jednou jsem se nedočkal. Místo toho se furt točíš na těch irelevantnostech.

Berušinka

Žádné argumenty? Já jsem svoje napsala – tvůj problém je, že si to asi nepochopil. Nic špatného jsem proti tobě nepoužila – pouze jsem na tebe vytahla věc, ke které ty se „hrdě hlásíš“.

Alesh

Tomuhle říkáš argumenty k tématu nebo čemu?
„Alesh: K tomu co jsi napsal se ani nebudu vyjadřovat … ale co čekat od člověka, který přejíždí na kole slimáky, že?!“

Berušinka

Tak ty hloupý – musím ti to říct tak, abys to pochopil. Argumentovala jsem přímo v odpovědi (tvůj problém je, že jí asi nechápeš), v diskuzi jsem k tomu pouze něco dodala.

Alesh

Nevím, kdo je hloupý, ale řekl bych spíš, že ten, kdo si myslí, že velryby se loví pro „nějakou velrybí předkožku“ a lov pro jiné účely by posvětil a přitom hlasuje pro ano. Asi je to pro tebe novinka, ale velryby se loví především na maso a na tom není z principu nic závadného. Ta otázka byla ovšem postavena paušálně a tedy tak jak byla napsána s ní nemohu souhlasit a následně jsem to, myslím, dost srozumitelně vysvětlil.

Berušinka

A ty asi nevíš, že se velryby loví i pro něco jiného než je maso. Třeba jen pro to, aby si nějaký zazobanec mohl „užít luxusu“. A ty, které se loví na maso jsou dost surově loveny a proti tomu jsem také! Nebo se loví a loví, a pak nezbyde ani jedna velryba, protože ti pi*omci nedodržují limity. Málokterý lov je podle pravidel – jestli vůbec nějaký.

Alesh

Psal jsem „především“ a ne „pouze“ pro maso, čti to pořádně.
No vidíš, tak teď jsi sama řekla, že se loví pro více účelů, což jsi ve své odpovědi k otázce připustila jako argument pro lov, takže si pěkně protiřečíš. Konkrétně jsi napsala: „kdyby se každé zabité zvíře komplet zužitkovalo jako např. v pravěku, tak bych proti nebyla“.
Znovu opakuji, že jako argument pro zákaz beru: „Co samozřejmě ale může být argumentem, že je to ohrožený druh, případně i nehumánní způsob lovu. V takovém případě jsem samozřejmě proti lovu jakéhokoli zvířete, tedy nejen velryb.“
Já fakt nechápu, proč se furt hádáš, když de facto tvrdíme skoro totéž.