Avatar uživatele
zjentek

Jste pro práva robotům?

Názor?

Já samozřejmě ano.

Dovedu si předstatit tak jednoduchý scénář, jak si kupř. nějaký nenávistný boháč bez úcty k životu (proto je bohatý- logika) nechá poslat z Číny deset nějakých hodně inteligentních mašin bez práv a povinností s plánem učit je deaktivovat či přímo rozebrat občana. Tento „kutil“ by pak před podobně upravenými stroji mohl také zmínit svůj názor, o kom ze svýho okolí si myslí (ČISTĚ JEN NÁZOR), že by měl být takto „deaktivován“ (pozor, neplést s plánováním vraždy či jiným průkazným úmyslem zabít) no a pak už by stroje jen nechal, aby „mu utekli“.
Jak říkám, je to jen velmi primitivní scénář. Podobný nápady bude určitě možný v praxi dotáhnout k dokonalosti, pokud tedy umělá inteligence nedostane svý práva a povinnosti, čili svý zákony, žejo. ;)

https://www.no­vinky.cz/inter­net-a-pc/469133-nedavejte-prava-robotum-varuji-experti-eu.html

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, marci1, Roman71, independent, aliendrone před 2174 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Jsem toho názoru, že robot bude vždycky jen bezduchá plechová pixla, jakkoliv sofistikovaná a napodobující lidské chování. Takže jakápak práva? To už bych mohl přiznat nějaká práva svému kuchyňskému pomocníkovi nebo chytré televizi? Jaká?

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Ivzez vložila otázku

„Co soudíte o udělování občanství robotům?“

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-soudite-o-udelovani-obcanstvi-robotum

Myslím, že nápad není určitě OK. Připadá mně to spíš jako sci-fi. Ale bylo by to nebezpečí pro lidi.

Co když někdo roboty zneužije? Kdo za ně bude odpovídat? Jak rozlišit člověka a „elektronického člověka“, Bude mít druhý vědomí, v čem bude rovnopríávný?

Pokud se něco takového uskuteční, už se toho určitě nedočkám… Možná milovat zvíře a milovat robota bude něco podobného …

Ale vycházím z Čapka, že jedině city a láska mezi lidmi zachrání svět

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
marci1

Práva? Ne. Robot je „jen“ robot. Jen stroj. 🙂
https://epocha­plus.cz/robot­ka-sophia-ceka-kdy-ziska-superschopnosti-a-vtipkuje-o-zotroceni-lidstva/

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Robot je JEN stroj (jakkoliv sofistikovaný) a dokud nebude obdařen AI (umělou INTELIGENCÍ), lze k němu jako k věci přistupovat.

Jiná věc to bude u entity (která navzdory Keplerově nevěřícnosti ;) :D) už jen netluče na dveře, nýbrž se do nich vecpává! Vnutit takové entitě, která si uvědouje sama sebe stav „neexistence“ (např. nenávratným vypnutím) je podle mne EKVIVALENTNÍ vraždě. Ale to jsou jen plané spekulace, ono nejspíš dost dobře NEPŮJDE něco takového vypnout.

A to proto, že evoluce (jejímž biologickým vrcholem jsme) nadále půjde technologicku cestou – což mimo jiné obnáší kvalitativní posun/skok v procesu myšlení. Těžko přechytračímě něco, co bude o CELÉ ŘÁDY myslet LÉPE a RYCHLEJI! To máš spíš tutovou šanci, že tě přechytračí chovanec ústavu pro mentálně nedostatečné a ty mu na jeho „dábelsky rafinované plánování“ naběhneš, než že by někdo (jakkoliv inteligentní!) to samé dokázal provést skutečné AI.

Zbožná přání jako ve filmech, kde bojuje lidstvo se „stroji“ (jako např. ve filmech s Terminátory) jsou jen idiocií poplatnou autorským záměrům. Jednoduše proto, že nějaký případný Skynet (pokud by se rozhodl zničit lidstvo) by si nepočínal jako DEBIL, ale inteligentně. Takže žádný nukleární Armageddon, nýbrž vypuštění nějaké biologické agens (kterých dnes mají různé armády ve skladech „po koko“) – výsledek >> světová pandémie s neobvykle vysokou mortalitou je zaručen a NAVÍC se nic nezničí! A na to jsem přišel já, obyčejný člověk – teď si představ, co dokáže vymyslet něco, vůči čemu je člověk stejně chytrý, jako žížala vůči člověku! ;) :D :D

Dobrá otázka, dal bych i víc hvězd, kdyby to šlo. ;) :)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Ne.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Roman71

Ne.
Robot zůstane strojem, i kdyby jeho křemíkový „mozek“ zpracovával sebevýkonnější algorytmy. Pokud se i přesto někdo rozhodne dát jistá „práva“ robotům, tak jedině v případě, že bude stroj konstrukčně řešený tak, aby nemohl vědomě ohrozit živou bytost na zdraví nebo způsobit zranění, jehož následkem by byla trvalá invalidita nebo smrt. Škody na majetku se dají napravit.

Řečnická otázka: Dokázal by robot vyvodit správné důsledky, kdyby se dopustil jednání, které by bylo v rozporu s morálními hodnotami a čistým svědomím?

Upravil/a: Roman71

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
zjentek

@Roman71: Puška bez elektroniky sama nevystřelí a nezabije. Ovšem sofistikovaný stroj určitě bude něčěho takovýho schopnej i sám, zvláště když se „mazaně nastaví“ ;). Chápeš ne, kam jsem otázkou narážel. Pokud mezi námi budou „pobíhat“ takto sofistikovaný stroje bez práv a bez OP, lidi budou snáze zabíjet zase lidi a bude úplně jedno, jakej důsledek z toho robot vyvodí. Jedno to lidem nebude v momentě, kdy taky dostanou roboťanky- ty jejich OP ;)

před 2172 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Roman71

Zjentku, samozřejmě, že to chápu. Pravidla by měla být nastavena tak, aby robot technicky nebyl schopen ublížit člověku a na druhou stranu by člověk, který robota programuje (nastavuje, řídí..) měl mít takový morální kredit, aby neměl sebemenší pohnutku naprogramovat robota tak, aby jakkoliv komukoliv ublížil nebo ho dokonce zabil.

Pokud to chceš přirovnat ke střelné zbrani, samozřejmě, že sama nevystřelí. Je konstrukčně řešená tak, aby k tomu nedocházelo. Taky by zbraň, jakoukoliv, neměl v žádném případě dostat do ruky člověk, ve kterém by se mohly kdykoliv projevit pohnutky k zabíjení. Samozřejmě, že za takového předpokladu jsou už zbraně naprosto zbytečné a nemusí se vůbec vyrábět, aby se tomu dalo preventivně předcházet.

Člověk by měl už od malička být vychováván tak, aby měl k životu všeobecně tak hlubokou úctu, že ho ani nenapadne napadne kohokoliv nebo cokoliv zabít (vyjma nutné obživy).

Jenže, systém a výchova je nastavena tak jak je, a smutné výsledky vidíme na vlastní oči každý den..

před 2172 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

" když někdo roboty zneužije? Kdo za ně bude odpovídat? "
An, mám pocit jako byste mi četla z podotázky ;)
A Čapek? O nějaké záchraně světa snad už dnes nemůže být ani řeči. Názor.

před 2174 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

alien: ne že bych se snažil myslet dál, jako nějaká AI, ale… no já teda nevím, jak to má žížala v mozku. To je problém. Jasný je zatím jen to, že JAKO TY by to nenapsala ;)

před 2174 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

alien: lepší slovo pro mně by byla „skepse“ místo nevěřícnosti. A týká se to i „umělé inteligence“. Kterýsi slavný robotik mám dojem řekl něco jako, že AI bude dokonalá, až jeho vnější projevy a chování budou nerozeznatelné od té lidské. A to je podle mně vyloučeno. Jak chceš stroj naučit emocím?

před 2174 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

V principu snadno. Víš, celá problematika současných počítatel je v tom, že v podstatě striktně její algoritmy vychází z booleanské dvojprvkové logiky. ANO/NE, 0/1 atd.

Pochopitelně že i s tímhle jde simulovat komplikované problémy, ale jde o velmi náročnou činnost, kde chyba se snadno vyrobí. Testování takových složitých programů je nesmírně náročné – ostatně stačí se podívat ne dementní Widle > kolikrát Microsoft vydal opravu opravy záplaty na chybu v OS? ;) :D :D A to mají k dispozici stamiliony testerů (uživatelů), přitom to je to jen „primitivní“ OS, nikoliv AI, tam je složitost o celé řády vyšší!!!

Chci tím napsat, že triviální úkony, které člověk zvládá jasi automaticky jsou pro stroje booleanského typu velké sousto. Např. vezmi slovo HROMADA. Booleansky musíš nějak definovat/určit, z kolika prvků se skládá. Je jedno zrno hromada? Ne! Tak 2? Také ne. KOLIK tedy zrn JE hromada? Hodně? A jak nadefinuješ hodně? Je např. jeden gram málo? To ale definici nestačí – pokud půjde o jiný problém, např. kolik je smrtelná dávka jedu. Tam může být 1g zbytečně HODNĚ.

Celé to řeší víceprvková logika (fuzzylogika), ovšem ta je pořád spíše ve stádiu výzkumu (jakkoliv se jí zabýváme drahně let)! A navzdory tomu, že mnohé její aplikace/výsledky využíváme už i v automatických „inteligentních“ pračkách. Jakmile se nám podaří postavit pořádné základy v tomto směru, nebude pro stroj obtížné myslet jako my, ale v případě potřeby i JINAK než my. (takovým způsobem, který si zatím nedovedeme ani PŘEDSTAVIT!)
Problematika emocí nebude takovým problémem jako je nyní.

Dokonce si myslím, že si AI vytvoří sama své VLASTNÍ emoce, které budou pro nás v podstatě opičáky naprosto nepochopitelné a mentálně zcela NEDOSTUPNÉ (o tom, že „emulovat prajednoduché skorooopičácké emoce“ (tedy lidské) pro ni bude „primitivní brnkačka“ není žádná)

Samozřejmě je k tomu potřeba výkonný HW, ideálně kvantový počítač. I tady už máme HODNĚ našlápnuto. Chci říci, že „napsat kód“ AI asi nepůjde, ale LZE podle mne napsat kostru, která se vlastní „evolucí“ (tedy UČENÍM) vyvine ve skutečnou AI – a pro takovou entitu nějaké „emoce“ nebudou ŽÁDNÝ problém.

BTW – nebyl to robotik, ale jeden ze zakladatelů dnešní informatiky – geniální profesor Alan Turing (podle kterého se příslušný „test na inteligenci stroje“ i jmenuje)! Ano, je to jeden z těch, co rozkódoval nacistickou Enigmu!;) :D :D

před 2174 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek