Gus_Fring

Jste pro nebo proti euru? A proč?

Já osobně spíš proti. Jediné, co u Klause uznávám, je to, že vymyslel to, že se zavazujeme k přijetí eura, ale neurčil datum. A to je podle mě pro nás výhodné.

Jinak podle dat se ukazuje, že většina Čechů je proti. Ale snad všichni mí známí jsou pro. To je ale možná tím, že se bavím převážně s mladými lidmi.

A taky by mě zajímalo, proč si stojíte za svým názorem. To „proč“ je pro mě velice důležité.

Já osobně jsem proti z toho důvodu, že si myslím, že není dobré být závislý na jiné bance než-li naší a tím pádem nemít volbu své vlastní úrokové sazby apod. A taky ten fakt, že bychom museli platit zadluženým státům v eurozóně. Výhodu naopak vidím v turismu, inportu a exportu. Vše bude lehčí a výhodnější pro všechny, ať už nás (ať už jen cestujeme nebo prodáváme do zahraničí) anebo pro lidi z EU (ať už sem jedou jen jako turisti anebo něco prodávají).

Děkuji za názory.

Nejlepší odpověď
Filip84

jsem PROTI euru

Protože to je ekonomicky nevýhodné. Každá ekonomika se vyvíjí jinak, a proto má mít každá svou měnu a měny mezi sebou, potom, mají paritu kupní síly.

Dokud byla měna kryta zlatým standardem, to jest, dokud měla samostatnou hodnotu, tak by to bylo relativně nevýznamné, jestli bychom platili eurem, nebo třeba librou – protože ta libra měla hodnotu libry stříbra. Dnes tomu tak není.

Další odpovědi
Dvorní šašek

jsem PROTI euru

Nechci platit dluhy jiných.

Ametyst

jsem PROTI euru

Poslední hřebík do rakve české samostatnosti. Evropské centrální bance budeme ukradení. Euro vyhovuje jenom Němcům. Jižní ekonomiky jsou před krachem, Řecko už před dvojnásobným. Euro je systém politického nátlaku. Proto si ho ani Polsko, ani Maďarsko nenechá vnutit. A Slováci? Jdou pracovat do Čech za koruny.:-)

Drap

jsem PROTI euru

Jsem proti , stejně jako proti EU. Takto vytvořené sapolky na nedemokratických základech doposud pořádně a dlouhodobě nefungovaly a neni ani jedinný důvod, proč by to mělo fungovat právě v Evropě.

paul1

jsem PRO euro

Jsem pro, zjednodušuje to turistiku, i mezinárodní obchod. Proti nejsem, ani proti EU, protože to je voda na ruský mlýn, jako nepříteli EU by jim vyhovovalo, kdyby se rozpadla.

Disraeli

jsem PROTI euru

Byl bych pro jednotnou měnu, ale jednotná měna se hodí pro unitární stát (maximálně federativní), ne pro unii. Obzvlášť „takhle“ vedené a organizované unii.
Tohle je typický případ republiko-byrokraticko – nesmyslného vedení à la parlamentarismus a demokratismus, organizace plná chaosu, složitostí a hloupostí. Naprosto nejednotné, zmatené a nejvýstižněji prostě extrémně neefektivní. Ve výsledku téměř nefunkční (špatně funkční). Přijetí jednotné měny by moc nepomohlo, spíš naopak.
TEORETICKY by jednotná měna mohla být (jakože dobře fungovat) i v unii, ale to by musela být celá dobře organizovaná (navíc není unie jako unie). Teoreticky jde totiž všechno, prakticky už pak tolik ne.

zjentek

jiná odpověď...

Jsem PROTI EVROPSKÉ UNII! Proč? No tak to už je současně snad jasný i dětem školkou povinnými (pokud nesledují jen cenzuru, nebo televizor).

Viktorie II.

jiná odpověď...

Já si počkám, až budeme platit rubly.

Pepa25

jsem PRO euro

Samostatná měnová politika je pro malou evropskou zemi hodně drahý luxus, jak je vidět třeba právě teď. Samozřejmě je zásadní otázka načasování – pokud jsme euro nepřijali se Slovenskem, tak ho není vhodné a asi ho přijmeme až z Polskem …

GM

jsem PROTI euru

Sameotazky

jsem PRO euro

pusinka50

jsem PROTI euru

Vše již bylo řečeno, není co dodat.

cappuccino

jsem PROTI euru

Zavedeni eura by znamenalo taky automaticke navyseni cen vseho.
V Nemecku se taky napred rikalo, ze prepocet DM na euro bude korektni, ale ceny se prakticky zdvojnasobily pri stejnych platech.
A pri kazde prilezitosti si kazdy obchodnich ceny navysi. Vzdyt to vidime uz ted pri nasi inflaci.

paul1

Ještě bych doložil takový menší přehled:
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jste-pro-nebo-proti-euru-a-proc
A beru to tak, jak je to v normálním životě -když nepřítel stojí o to, aby něco rozbil, tak je to určitě pro nás výhodné. A momentálně to je tak, že nepřítel je Rusko a stojí o rozbití EU.

Ametyst

EU se plánovitě rozkládá sama. Musí jít ideově příkladem jako klimaticky nejčistší, což se neslučuje s využíváním dosud známých technologií: tak zahodíme všechny výdobytky, které vedly k prosperitě, a budeme sdílet chudobu s úsměvem na rtech, jak to eurosoudruzi – svetlonoši Vyššího Dobra naplánovali.

Dvorní šašek

Koukám, že jakmile už je něco protifederalis­tické, už je to automaticky proruské. Hodně nebezpečný precedens, který liberálové vpouští do diskuze. Jsem euroskeptik a zároveň nemám rád ruskou politiku, co s tím?

Pepa25

Kdo tu proboha píše, že kdo je protifederalis­tický, je automaticky proruský? Paul1 to nenapsal nejlíp, ale čtu jen, že Rusku by vyhovolalo, kdyby se EU rozpadla. A to je bezpochyby pravda. A proč ho nazýváte liberálem? Ten uživatel je tu už dlouho a za liberála bych ho rozhodně neoznačil. Takže je spíš otázka, co si pod tím přestavujete? (přiznám se, že dost lidí to označení bere jako bezobsažnou nadávku, ale nechci vám to podsouvat, proto se jen ptám)

Disraeli

Odkaz na tuhle stránku a tuhle otázku? To není moc nápomocné… O jaký přehled má jít?

Gus_Fring

Já to taky nepochopil. :D

Filip84

Aha, tak když budu já považovat lékaře za nepřítele, a on mi bude chtít „vzít“ rakovinu, tak rakovina pro mne bude výhodná, poněvadž kdyby pro mne nebyla výhodná, tak by mi jí nechtěl nepřítel vzít? Zajímavá thesis …

Ty jdi přednášet výrokovou logiku a pravdu, kam se hrabe celé vědění generací před námí! 🙂

Gus_Fring

zjenteku, obávám se, že neuvádíš plnohodnotný argument a nejedná se o žádné zdůvodnění… :(