JIRKAOSTRAVA

Jste pro nápravu toho, že aktuální územně-samosprávné členění ČR nerespektuje historickou hranici Čech a Moravy?

Nezanedbatelná část Moravy je zahrnuta do území Pardubického kraje (okres Svitavy – moravská část, Malá Haná : Chornice, Jevíčko) a dokonce i do Jihočeského kraje (Dačice). Kraj Vysočina se dá akceptovat jakožto kraj česko-moravský, přičemž jeho hlavní město Jihlava leží na Moravě.

Nejlepší odpověď
annas

NEVÍM nebo JE MI TO JEDNO

Výjimečně reaguji na anketu, i když výběr z otázek mně nevyhovuje.

Jiná odpověď. Je to dané historicky.

Zemská hranice mezi Čechami a Moravou se ustálila v 18. nebo začátkem 19. století a pomineme-li protektorátní vládou k 1. listopadu 1940 provedenou dočasnou změnu této hranice v oblasti Českomoravské vrchoviny, došlo k poslední trvalejší změně k 1. lednu 1925, kdy byla osada Nedvězíčko na základě vládního nařízení č. 315/1924 Sb. z. a n., ze 23. prosince 1924, převedena z Moravy do Čech. Až do 31. prosince 1948 se jednalo o správní hranici. Na některých místech se tato hranice shoduje s hlavním evropským rozvodím, jinde se od něj odchyluje. Značná část této hranice se dosud shoduje s katastrální hranicí k ní přiléhajících sídel, ale na řadě míst došlo za komunismu k posunu katastrálních hranic, v jednom případě i ke katastrálnímu sloučení dvou těsně sousedících sídel (Česká Radiměř a Moravská Radiměř) ležících po obou stranách této hranice. Na některých místech této hranice se dosud nacházejí staré hraniční kameny, jinde dochází k jejich obnově či umísťování nových, čímž se zabývá důchodce Jaroslav Nesiba [1] z Brna-Židenic. Průběh zemské hranice lze vysledovat v katastrálních mapách za použití dobových katastrálních map, které lze najít na serveru s Císařskými otisky stabilního katastru, pokud jde o větší přehlednost je celá zemská hranice vidět na Historické mapě na severu www.mapy.cz.

Z hlediska veřejné správy bylo členění na země zrušeno a tedy česko-moravská hranice zůstala pouze pojmem historickým, případně etnografickým. Zemské členění však zůstalo zachováno a dále se vyvíjí v územní organizaci Římskokatolické církve v České republice. Dnešní hranice české a moravské církevní provincie se poněkud odchylují od historických zemských hranic Čech a Moravy. Zde jsou uvedeny případy, kdy se historická zemská příslušnost od současné církevní zemské příslušnosti liší.

Sídla v České církevní provincii patřící historicky k Moravské zemi

Další v odkazu.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C4%8Ces­ko-moravsk%C3%A1_hra­nice

Další odpovědi
Drap

NEVÍM nebo JE MI TO JEDNO

O nápravě by bylo možno uvažovat, pokud by správní celky byly chápány, jako jednotlivá území. Potom by mělo opodstatnění dělit republiku na Čechy, Moravu a možná i Slezko.
Tímto rozdělením by však došlo ke značným rozdílům co do velikosti, a nemohli by jsme chápat správní celek tak, jak chápepe současné kraje.
Ono prosazovat historické rozdělení by také nebylo zcela jednoznačné. Ke kterému datu či době, by se rozdělení mělo řídit? Co by bylo tím výchozím bodem ?