david22

Jste pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín? Ano nebo jo?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
anonym

Ano

  1. Téma se už rozebíralo v odkazech, viz zdroj:
  2. Ekonomické a energetické důvody, stejně jako vláda ve své energetické koncepci stejně dávno rozhodly. Takže jakékoliv laické plky jsou k ničemu.

(Pro neznalé, původní projekt byl od prvopočátku na 4 bloky, neplánované přerušení způsobil souběh nedostatku financí a politických změn po r. 89.
Laická veřejnost JETE považovala za jakýsi socialistický relikt pompézních staveb, kdežto profesionálové a odborné poradní komise, byly jednoznačně pro.
Rakouské trendy o bezpečnosti jsou jalové, protože daleko starší jaderky mají hned za hranicemi jak v Německu, tak v Maďarsku a Slovinsku, kde jim ekologie nebrání od nich odebírat masivně elektrickou energii.)
Sami by ani nebyli soběstační. Jsou to jen oblbující dogmatické mediální kampaně.
Doplňuji:
http://www.no­vinky.cz/ekono­mika/280692-cez-vyradil-z-tendru-na-dostavbu-temelina-francouzskou-arevu.html

2 temelínské reaktory mají technologie a bezpečnost modernější(při­pojení k síti 2000 a 2002), než 89,6% ze všech 145 reaktorů v EU.Rakouské protesty jsou tedy naprosto účelové a zpolitizované, protože kdyby to myslely opravdově, musely by se zaměřit na daleko horší jak v Maďarsku (Paks-1998), tak v Německu (Isar-1977, Gudremmingen-1966), a dalších sousedních zemí (včetně Slovenska (Jaslovské Bohunice-1972, Mochovce-1998), Švýcarska(Mühleberg-1971, Goesgen-1979) a Slovinska (Krško-1981).

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=temel%C3%ADn

Další odpovědi
beer

Ano

Doplňuji:
Ať chceme či ne, je to zejména v našich podmínkách stále nejčistší způsob výroby energie.

tom004

Ano

Ale i lidově jo.

www

Ano

Funna

Jo

..nebo ano

baghira

Ano

Doplňuji:
Zajímavější otázka by byla, jestli dostavbu Temelína nebo novou elektrárnu (Blahutovice?). Neboli zda mít všechna vejce v jednom košíku (nebo ve dvou, nojo).

Mia.F

Ano

Sůwa

Ano

honza19hk

Ano

anonym

Ne (zdůvodni proč ne !!)

Doplňuji:
Jsem myslela, že je již Temelín dávno postavený, ale nějak se o něho nezajímám.

Děda Louda

Ano

Současně přidávám i volbu Jo.

Poklička

Ano

anonym

ad baghira, nepapouškuj diletantská média.
Temelín má už komplet základy i infrastrukturu, stačí dokončit 2 bloky a chladící věže. Kapacita chladící vody z Vltavy už byla dimenzována na 4 bloky, při výstavbě lokální zdrže Hněvkovice. Přenosová soustava taktéž, geologická deska byla vybrána jako jediná vhodná pro všechny 4 bloky z hlediska seismicity. Kdybych měl uvést všechny technické argumenty, tak bych tě zahltil několika stránkami A4 jen pouhým výňatkem z technické zprávy technologické části projektu. Takže i EIA byla dnes už jen formalitou a ČEZ ji měl předem jasnou.
Je patrné, že o pozadí nevíš ani zbla.

baghira

Omlouvám se, že jsem cokoliv napsal a definitivně odcházím z tohoto servru. Peskovat se nenechám.

david22

Hele, omlouvám se za Dr.Axla, pevně věřím, že to nemyslel ve zlém. Doufám, že zůstaneš, jsi jeden z kvalitních uživatelů tohoto webu. Byla by to škoda :(

anonym

Potvrzuji, že replika byla věcná k obsahu odpovědi a nemá nic společného s osobou nicku.
Některé laické předsudky a kydy bulváru zasluhují pádné argumenty k vyvrácení, jinak se šíří jako mor, zneužívajíc neznalosti čtenářů.
S baghirou mnohdy souhlasím, ale tady je odborná rubrika, kde odmítám polemické dohady a polopravdy, právě proto, že jsem do tématu zřejmě zasvěcen více, než neodborná veřejnost.
Např. srovnávání s Černobylem je holý nesmysl, protože ETE má reaktory VVER-1000, kde by při shodné situaci došlo okamžitě k odstavení štěpné reakce.
viz technické detaily:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Te­mel%C3%ADn_(e­lektr%C3%A1rna)

david22

Dr.Axl: vyjímečně s tebou souhlasím! Rakouský odpor vnímám jako tvrdohlavý a hloupý, zvláště když sami mají jaderky(zastaralé). JETE a EDU jsou z bezpečnostního hlediska na tom lépe, než leckteré jiné v Evropě.
Dostavba 3. a 4. bloku navíc pomůže ekonomice ČR. Nabalí se na tom hodně profesí. (mimo jiných i moje)

anonym

Já jsem se osobně zúčastnil ještě dostavby 1. bloku v r. 2000, kdy jsem za EZ, a.s. ročně projednával fakturaci za cca 900 mil. Kč.
Takže znám do detailů jak PP (prováděcí projekt), tak řadu dodatků (generální projektant byl náš Ing. Šinor), včetně trojnásobných záskokových bezpečnostních okruhů od Westinghouse.
Zdejší úroveň bezpečnosti je technologicky o 2 generace před stávajícími v EU. Projektovaná koncepce už předpokládá vyšší stupně spalování jádra, kde ta poslední dokáže využít téměř beze zbytku, takže nukleární odpad je téměř zanedbatelný.
Současně umožňuje využít ještě zbytkové jádro v současných jaderných odpadech, jež jsou skladovány ve 2 českých uložištích.

david22

Máš na mysli reaktory 4. gen. ? O tom jsem též slyšel, zatím se provádí výzkumy v Řeži.
Jinak – my teď pracujem (já se spíše učím) na dokončení dvojbloku EMO. A kdyby slováky nevlastnila Enel
(která se očividně jádro učí), mohlo to být už dávno…

Je vidět, že Italové vyrábí nejen nekvalitní auta :)

Wang

Fakt zajímavý info.

anonym

Davide22, je hezké jednou vidět diskuzi k věci, o kterou jde. Za tohle máš u mne palec nahoru.

david22

dík :)