dudu

Jste někdo včelař?

Na slovenských stránkách byla položena níže uvedená otázka. Ze vzpomínek na strýce-včelaře jsem se tazatelce pokusil odpovědět, ale nejsem si jist jestli dost přesně a včerpávajícím způsobem. Můžete prosím toto téma doplnit a upřesnit?

Ako sa starať o včely v zime?
Chcem sa spýtať ako sa starajú včelári o svoje včeličky v zime? Či niečo potrebujú a koľko z nich prežije do ďalšieho roku?

odpověď:
Můj strýc býval velký chovatel včel. Matně si vzpomínám, že v tomto období chodíval včelstva kontrolovat v tom smyslu, že opatrně zaťukal na úl a zjišťoval tak zda-li roj žije, pak prohlédl zateplení úlu a také si ověřil jestli se do úlů nenastěhovaly myši. Rozsah úhynu včelstva je velmi specifický., záleží na velikosti a zdravotní kondici roje, dostatku potravy a velmi též na charakteru zimy. Nejhorší jsou prudké výkyvy teplot, z nemocí pak nejvíce včelstvo ohrožuje úplavice a často též varroáza
Doplňuji:
Děkuji Michaeli. Podle Vašeho sdělení mě strejda kdysi přece něčemu o včeličkách naučil. Škoda jen, že se včelaření věnuje tak málo chovatelů – podle těchto stránek jen mizivá menšina.

Nejlepší odpověď
michael69

Máte to v podstatě správně. Co se týče zateplení úlů,vedou se o tom mezi včelaři diskuze.Výzkumy ukazují,že zateplené úly nejsou rozhodující.Dokonce některé závěry ukazují,že zateplené úly jsou spíše na překážku.Zatepluje se pouze strop úlů,aby udržel teplo produkované včelami.Pro včely je nejlepší mrazivá zima,protože spotřebovávají méně zásob,méně si plní výkalové váčky a jsou vůbec méně aktivní.Včely bez problému snáší i arktické mrazy.Aby včely přežily zimu,musí mít dostatek zásob.To je hlavní.Včely neumírají mrazem,ale hlady.Zimní starost o včely je včelařova práce v přípravě včelstva na zimu už koncem léta a během podzimu.Dodání dostatečných zásob,léčení atd.V zimě už to pak je, jak se říká:„Děj se vůle páně…“ V zimě potřebují včelstva hlavně klid a nerušit.Ve vyjímečných případech lze v zimě hladovějícímu včelstvu(pokud si toho všimnete)vhodným způsobem dodat krmení.Také pokud je hodně sněhu je nutné ho občas odhrabat od úlů aby nezamezil přívodu vzduchu do úlu.

Další odpovědi
anonym

k vaším odpovědím není co dodat,oba jste odpověděli správně,v zimně už není kolem včel moc práce,je ta kontrola kterou jste oba uvedli,tady ¨kde žiji naštěstí včelařů je dost