hapiky

Jste alergičtí na slovo kdyby?

Znáte nějakou dobrou průpovídku na slova kdyby, jakože, jakožto…?

Nejlepší odpověď
fcoop

Slavná kdybylogie a kdybylogové.
Kdybylogie je vlastně retrospektivní futurologie.
Jedno poměrně vulgární přirovnání říká, že kdyby měla babička koule, tak by to byl dědeček.
Ale nemá, že?
V tom je ten vtip.

Další odpovědi
annas

Vadí mně všechna slovní vata – jako, jakožto, vlastně aj. U použití kdyby jde o uvažování, které bohužel nic nezmění …

Když vložíte do archivu „kdyby“, objeví se číslo 43 100.

Z toho plyne, že jde o odpovědi na hypotetické dotazy, u nichž děj v minulosti měl či mohl proběhnout jinak.

Nemám moc ráda kdyby, jde o minulý podmiňovací způsob, tedy.
o plané sny, stavění vzdušných zámků – přece kdyby jsou chyby ….Co by kdyby – žádný opravný termín neexistuje.

Co se stalo, to se stalo.
.
„Kdyby sem to byl býval věděl, tak bysem sem nechodil" – známe z Knoflíkové války.

Kdyby mluvilo zvíře, i když leccos ví, co by se stalo? Pomstilo by se člověka? Kdyby proběhla válka jinak, kdyby nebylo to či ono … Mělo to tak být …

Již staří Řekové tvrdili, že vrátit něco zpět nemohou ani bohové …

orwell

Kdyby mě neprudí tak, jako „jako“. Dnes říká každé pako za každým slovem jako. A taky se u nás říkalo, že kdyby byly v ...... ryby, tak by nemusely bejt rybníky. Na jakože a jakožto kupodivu neznám nic.

marci1

Jsem. Kdyby nebylo kdyby, nebylo by chyby. 🙂
Kdyby se každý staral sám o sebe, bylo by o všechny postaráno.

Kdyby mladí znali, kdyby staří mohli!

Ještě se nenašel ten, komu chybí malinkaté slovíčko – kdyby.
Walther von der Vogelweide

redy

Tak jsou věci který mi nevadí.

Slovo kdyby, mi příjde jako vykrucování, kdyby mi neujel autobus, kdybych to věděla, tak bych tam nešla.

Kdybych měla tak ti to vrátím…

Jakože mi nevadí:-) Jakožto nepoužívám.

Každej neví – nebo neumí všechno, ten kdo si myslí, že je neomylnej, je hotovej blb 🙂

Kepler

Jo. Taky na „jakože“

Na úpravu otázky reaguju říkankou z mých dětských let:

Kdyby byly v řiti ryby, netřeba by rybníka,
strčím ruku do prdele, vytáhnu si kapříka!

quentos

Ne, jsem alergický na slovo jakoby. A taky na to, když někdo dělá pořád tu samou chybu, ač je mu neustále opravována.

cochee

Ne. Jsem alergický na pseudoslovo „úpe“ a na slovo „bo,“ použité jiným než severomoravským mluvčím (neboť je obvykle použito v chybném významu).

briketka10

U dospělých mi vadí slovo – proč, jakoby,
jakožeby a neustálé opakování slovíčka
„a víš jak“ to mě nejvíc dostává do varu.

U dětí mi nic nevadí, když se ptá a próč?
je to roztomilé 😁

Často si pletu mě a mne.

zjentek

Mně vadí jen homosexuální slova, typu- božínku, kurvové, ju a hele, vymazlený…

…kdyby ses nezeptal, nemuselo se to řešit.

nyjono

Ne.