hapiky

Jste alergičtí na chyby v pravopisu?

Nejlepší odpověď
cochee

Já hrozně, ale držím hubu. Nemá to cenu. Stejně když to někomu vyčtu, tak 90% lidí má plnou hubu dysgrafie a dyslexie.

Další odpovědi
ivzez

Na chyby v pravopisu až tak ne.

Jsem ale alergická na „suverénnost“, ingoranci a bezohlednost,
s níž je někteří uživatelé bez ostychu předkládají ostatním.
__

K odpovědi Cochee → podle názorů odborníků se všechny dysfunkce
s věkem lepší, všichni dospělí už by měli psát bez specifických chyb.

Podle mých zkušeností (učila jsem je) nejenže v populaci není tolik dyslektiků, dysgrafiků a dysortografiků, jak se nám snaží namluvit ignoranti, ale jmenovaní se navíc snaží svůj „nedostatek“ (nemíním nijak hanlivě, proto jsem radši použila uvozovky) nějak kompenzovat a nevymlouvají se na něj.

Zvládnou-li (časem) pravopis dyslektici, dysgrafici i dysortografici,
měli by se ignoranti stydět a „neschovávat“ se za ně.
__

Pro ty, pro které „je důležitý obsah, nikoliv pravopis“:
Právě proto, že je důležitý obsah, je důležitý i způsob jeho podání.
Nebo snad Vaše myšlenky za trochu pozornosti nestojí?
Nestojí Vám Váš obsah za trochu snahy jej i patřičně prezentovat?

kelley

Já taky hrozně… hlavně na „by jste“ 😁

EKSOT123

Většinou mi to nevadí. Když je to jinak rozumné, nebo aspoň dobře míněno. I máma dělala chibi. Naopak v případě nerozumné odpovědi, např. v komentářích na netu, mohou chyby pomoci k orientaci o pravdě. Ale jen někdy.

jirka F

Přidám se jen do diskuze,dříve když jsem zde začínal.Jsem dělal hrozné chyby. Tehdy i quentosovi určitě bylo úzko.Ale od doby kdy jsem dostal vysvětlení od uživatelky ivzez.Že u dospělích už by to mělo,být vykompenzované,tak si na pravopis dávám pozor a snažím se psát bez chyb.A již se za dyslektika nepovažuji kdyby mě to někdo řekl dříve,že se to v dospělosti vykompenzuje tak neřeknu ani slovo.Na špatný pravopis alergický nejsem,nikdo není dokonalý.

ivzez

JirkoF,

já jsem děti s dysgrafií, dysortografií i dyslexií moc ráda učila. Vymýšlela a připravovala jsem jim různé pomůcky a hry. Děti byly inteligentní, milé, ochotně spolupracovaly a všechny v sobě měly „něco“, čím svůj „školní handicap“ kompenzovaly.

Když se s nimi setkám v dospělosti, (většinou) už s pravopisem žádný problém nemají.

To není jenom můj poznatek z praxe, to je i názor odborníků, na jejichž doporučení jsou školy povinny na dysfunkce brát ohled až do maturity. VŠ už k dysfunkcí nepřihlížejí a pedagogické poradny už vysokoškolským studentům žádná potvrzení ani doporučení nevystavují.

Ty děti jsem měla moc ráda a hrozně mi vadí, když se za ně někdo „schovává“.

PS:
Také smekám → dáváte krásný příklad, že když se chce, tak to jde.

Kepler

Tvá snaha je super! Dotáhl jsi to a smekám!

hapiky

Já mám spíše pocit, že když dotyčný dostatečně souzní s „chytrou horákyní“ je vše odpuštěno. Ovšem běda těm, kteří nesouhlasí!
Když máte tu alergii na pravopis, tak mě řekněte význam Vámi prezentovaného slova „ingorance“ Díky za odpověď!

ivzez

Hapiky,

jestli jste mne mínil tou „Chytrou horákyní“ urazit,
tak se Vám to nepovedlo.

Svými překlepy jsem pověstná, vím o nich, snažím se k nim vracet
a opravovat je. Pokud si jich všimnu později, kdy se už do otázky
nebo odpovědi nemohu vrátit, požádám o opravu (většinou) Annas.

Ale všechno neuhlídám. Tímto se za své překlepy omlouvám.

___

Poukaz na překlep prozrazuje neschopnost (nebo neochotu?)
odlišit pravopisnou chybu od překlepu …

quentos

Nikdo tady neříká, že má alergii na pravopis (zases shodil jen sám sebe). A opírat se do něčího evidentního překlepu je UBOHOST.

Kepler

Promiň, ale hapiky nikoho neshazuje, ani sám sebe. Nejde ani o překlepy. Jde o tvůj nemístný purismus, kde kdekoho poučuješ jak má psát. To je dost trapné a přátelsky jsem tě o tom víckrát upozorňoval. Zdá se, že zbytečně.