wendyX

Jsou zelené pivní lahve skutečně v něčem lepší než ty hnědé?

Toto tvrzení slýchám už mnoho let- a to od pivařů starých, ale i mnohem mladších. Jde zřejmě o časem zažitý mýtus- předávaný z generace na generaci… Co když ale i na tomto ‚šprochu‘- je přece jen pravdy trochu? Může mít toto tvrzení nějaký racionální podklad?

Nejlepší odpověď
annas

Říká se to. Našla jsem vám článek, které odborníci uvádějí, proč jsou hnědé lahve vhodnější.

http://www.roz­hlas.cz/radio_ces­ko/exkluzivne/_zpra­va/pivo-kupujte-v-hnede-lahvi-zelena-propousti-svetlo-v-modre-casti-spektra-a-vznika-skunkova-prichut--1124080

"Pivo kupujte v hnědé láhvi. Zelená propouští světlo v modré části spektra a vzniká skunková příchuť

Zelené láhve mají ten hlavní problém, že pouštějí světlo v modré části spektra. To je světlo, které má kratší vlnovou délku, větší energii a je schopné excitovat látky v pivu, speciálně riboflavin, což je vitamín B, který tělo potřebuje. Ale bohužel v pivu má špatnou vlastnost, že funguje jako fotosenzitizér, absorbuje světlo, a tu energii přenáší dál, reaguje s hořkými látkami s isohumulony a mohou vznikat různé pachutě. Nejčastěji vznikala skunková příchuť, která i ve velmi malých koncentracích dává takovou pachuť tomu pivu, že to není slučitelné s pitím. Nejlepší řešení je nenechat to světlo projít dovnitř, to znamená vrátit se k hnědým lahvím. Když se podíváte, zelených a speciálně i třeba bílých lahví je čím dál tím víc, což je nepochopitelné,“ diví se Gabriel. atd."

Další odpovědi
anonym

Ty zelené, třeba v těch patocích od Pilsnera, jsou na nic. Proč se léky vkládají do hnědého skla?

zjentek

je to přesně obráceně- zelené jsou podle starých pivařů na prd ..a cokoliv skladovaný v temný láhvi není na prd

anonym

Ještě jsem neviděl plzeňskej prazdroj 12tku v hnědý lahvi a myslím,že toto pivo je tady nejlepší na trhu.
V těch hnědejch flaškách jsou prej jen ty srajdy.

anonym

Milý uživateli,

váš příspěvek byl nahlášen jiným uživatelem k posouzení administrátorovi serveru.

Příspěvek: Ještě jsem neviděl plzeňskej prazdroj 12tku v hnědý lahvi a myslím,že toto pivo je tady nejlepší na trhu.
V těch hnědejch flaškách jsou prej jen ty srajdy.
Nahlásil uživatel: barbakan
Z důvodu: Spam, reklama, obtěžující příspěvek.

Po posouzení administrátorem bude váš příspěvek buď na server navrácen (je možné, že v upravené podobě) nebo ze serveru odstraněn. O případném odstranění příspěvku obdržíte informaci prostřednictvím e-maillu.

Připomenutí: Častým důvodem nahlášení příspěvku bývá nepoložení otázky do pole pro otázku.
Věnujte prosím, pozornost pravidlům serveru a kodexu uživatele. Pro správné používání serveru je vám k dispozici nápověda.
Časté dotazy naleznete pod záložkou FAQ.

S přátelským pozdravem

Tým Odpovědi.cz