Muffz

Jsou vyznamenání za zásluhy rozdávány správným lidem?

Tamhle jsem četl, že by pan Klíma odmítl vyznamenání z rukou prezidenta. To je mi celkem fuk, spíš se pozastavuji nad tím, za jaké zásluhy by toto vyznamenání měl dostat? Za dělání pořadu na komerční televizi? Za subjektivní průměrnou novinařinu, kterou dělá tisíce novinářů?
Není tohle vyznamenání znehodnocené tím, že se dává „za nic“? Podle mě by to mělo být za skutečné zásluhy, záchrany životů, pomoc lidem, zvířatům v nouzi, velké sportovní akce atp.

Odpovědi
Kepler

Vyznamenání jsou jen zřídka udělována správným lidem. Viz železný kříž, nebo řád rudé hvězdy. Řády jsou pro neřády. Oceněni, a to s velkou publicitou, by měli být právě ti, které jsi uvedl. Jenže to zřejmě nemá dost velký politický význam.

ivzez

Jistě.
O tom, které zásluhy považuje za dosti významné,
přece rozhoduje ten, kdo ta vyznamenání uděluje.

Až budete vyznamenání udělovat Vy,
také budete rozhodovat podle svých,
nikoliv podle cizích představ.

aliendrone

Striktně má pravdu ivzez, ale…
Já si myslím, že právě to znehodnocuje význam udělování takových ocenění.

Jakou cenu má např. vyznamenání „Zlatá hvězna hrdiny SSSR“? Gagarin měl jednu. Kožedub (pilot s největším počtem sestřelů ze VŠECH spojeneckých pilotů) měl 3, přičemž třetí dostal až po válce v podstatě za to, že byl ze všech nejlepší (takto bylo uděleno VELKÉ množství vyznamenání a řádů). A Brežněv? Politruk, který viděl ozbrojeného Němce leda v dalekohledu? Tak ten měl 4!!! Tudíž souhlasím s Keplerem. :)

Muffz

ivzez – ano, otázkou je, čím se zrovna třeba pan Klíma o toto vyznamenání zasloužil? Existuje někde soupis odůvodnění, proč byli ti lidé navrženi? Nebo se to u někoho uvádí a u někoho se jen řekne „Tady máš, líbil se mi tvůj rozhovor s Kájínkem“?