Jack 12323

Jsou vývojově starší vačnatci, nebo šelmy?

Nejlepší odpověď
annas

"Vývojově jsou vačnatci velmi starobylým nadřádem savců. Na základě dnešních paleontologických podkladů je možné dokonce říci, že jsou to přímí předchůdci placentálních sav­ců.

Z mnoha fosilií primitivních savců je totiž patrné, že tyto vymřelé druhy mají kosti, které u dnešních vačnatců podpírají vlastní vak.

Placentální savci se vyvinuli z primitivních vačnatců patrně tím, že se doba setrvání embrya v děloze neustále prodlužovala, až vak ztratil své opodstatnění a zaniknul. V každém případě však k tomuto vývoji muselo dojít poměrně rychle v době spodní křídy před 130 miliony let." atd.

Více se dovíte, když si přečtete o savcích a vačnatcích.

http://www.czech-press.cz/index­.php?option=com_con­tent&view=arti­cle&id=2025:va­natci-nejsou-jen-klokani-sp-1439387026&ca­tid=1611&Itemid=148

Další odpovědi
Kepler

To je špatné dělení, i mezi vačnatci jsou šelmy. Správné dělení by bylo na savce placentární a vačnatce. Obě větve jsou vývojově přibližně stejně staré.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Va%C4%8Dnat­ci