wendyX

Jsou výrazy ‚karcinogenní‘ a ‚kancerogenní‘ významově zcela totožné?

Občas při procházení webu narazím někde na př. na tvrzení, že… ty a ty látky jsou karcinogenní, jinde pak zase, že jsou kancerogenní a vyvolávají nádorové bujení a vznik zhoubných nádorů. Výsledek je pak vždy stejný- rakovina.

Jsou tedy oba výrazy zcela shodné, nebo je v nich- třeba jen malý- rozdíl? Nebo jde jen o další pleonasmus- tentokrát dokonce v odborné terminologii? Děkuji za všechny relevantní odpovědi.

Nejlepší odpověď
annas

Velký lékařský slovník
http://lekarske­.slovniky.cz/po­jem/kancerogen­ni

Výrazy jsou synonyma – oba pocházejí z řečtiny, ale jeden se dostal do češtiny přímo z řečtiny, druhý prostřednictvím latiny.

karcinogen – z řečtiny přes latinu . cancer rak; -gen
kancerogen – karcino-; -gen – z řečtiny

Česká onkologická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně uvádí
kancerogen / karcinogen / kancerogenní / karcinogenní

„Některé chemické látky mohou v buňkách vyvolávat změny (například mutace genu), které ve svém důsleku vedou ke vzniku nádoru.
Takové látky nazýváme kancerogenní či karcinogenní.“

http://www.lin­kos.cz/slovni­cek/kancerogen-karcinogen-kancerogenni-karcinogenni/
Doplňuji:
Přehodila jsem původ – omlouvám se.. Správně patří.
.
karcinogen – přímo z řečtiny – karcino-; -gen
kancerogen – z řečtiny přes latinu . cancer rak; -gen

Slova se liší převzetím, proto jsou tvořená z jiných jazykových základů.

Lékaři je užívají synonymně, jak je vidět v odkazu.
víc diskuse

Další odpovědi
arygnoc

obe slová majú rovnaký význam – nádorotvorný, rakovinotvorný.

neciem, či sa jedná o pleonazmus (hromadenie synoným), pretože to záleží na konkrétnom texte, ten ste tu neuviedol.
jedná sa o synonymá.

;-Q

brillant

slova karcinogenní a kancerogenní mají stejný význam, jsou pouze tvořena z různých jazykových základů. http://www.lin­kos.cz/slovni­cek/karcinogen­ni-versus-kancerogenni/
http://www.lin­kos.cz/slovni­cek/kancerogen-karcinogen-kancerogenni-karcinogenni/