Kelt

Jsou všechny křížové cesty stejné, pokud jde o jednotlivé obrazy?

V každém kostele je 14 obrazů Křížové cesty. Většinou jsou to cenná umělecká díla od různých umělců, která mají i svou historickou hodnotu. Jsou odpovídají obrazy totožné, nebo je zde určitá tvůrčí variabilita umělce? Je pořadí obrazů jednoznačné, takže znalec bez problémů by mohl určit posloupnost obrazů? Snad se někdo ve věci vyzná. Děkuji.

Odpovědi
Edison

Motivy i pořadí jsou víceméně pevně dané. Totožné určitě nejsou.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/K%C5%99%C3%AD%C5%BE­ov%C3%A1_cesta

Pepa25

Nemusí to být vůbec cenná umělecká díla. Jejich smyslem je připomenout utrpení Krista, které zobrazují chronologicky ve 14 zastaveních, od odsouzení až po uložení do hrobu.

led

Je dané čo musí zobrazenie Krížovej cesty obsahovať. Téma jednotlivých zastávok a ich postupnosť. Ale aký pohľad a zobrazenie na to tvorci tých diel použijú, od naturalizmu po surealizmus, je na nich.
Človek nemusí vyznávať boha len prísne v zákonoch jednej viery, človek ho musí v prvom rade cítiť v sebe, len tak dokáže svoju vieru preniesť do umeleckého diela.

dubraro

Přidám trochu off-topic. Kdo to má blízko do Polska, doporučuji navštívit místo Kalwaria Zebrzydowska. To je ohromný náboženský komplex, kde je v křížové cestě, dlouhé několik kilometrů, každé zastavení představováno celým kostelem nebo kaplí. I na nevěřícího to působí monumentálním dojmem.

Edison

Jen ještě doplním Pepu: Někdy (żřídka) jsou součástí Křížové cesty až další dva obrazy: Poslední večeře a Vzkříšení.

Edison

Překvapuješ čím dál víc, čéče… Do tebe bych neřekl, že si to nenajdeš…

Kelt

Nejde o to, zda si to najdu nebo ne. Někdo k tomu může něco dodat zajímavého. Já hledám za těmi otázkami člověka s jeho chybami, touhami a ne neuvažujícího ovladače myši a klávesnice, který rychlou strojovou odpovědí vlastně degraduje tazatele i sebe a někdy neumí číst mezi řádky.

Edison

Zajímavého.. Zajímavého sou toho k tomu napsány mraky. Žádný jedinec ení schopen dát dokupy tolik zajímavých věcí, ze kterých by sis měl udělat vlastní názor, než je již dostupných. Teď mě překvapuješ, že toužíž nechat si „nastrkat pod nos“ nějaký s odpuštěšním, bláboly. Já si prostě raději najdu informace a pak s nimi pracuju, než abych se pitval s tím, co s emi kdo snaží podstrčit (i když připouštím, že i to, co najdu mi vlastně někdo podstrkuje). Možná i proto o další nestojím.

A tady je tvoje otázka natolik jasná, že na nějaký osobní názory není prostor. Položil jsi jednoznačné otázky, na které je spousta jednoznačných odpovědí. Hotovo…