Kelt

Jsou všechny duhy stejné, pokud se jedná o rozměry?

Byla tady otázka, zda je duha kulatá. Pokud je kulatá, což připouštím, a vzniká tím že prší a současně svítí slunce a pořadí barev je stále stejné, nabízí se otázka, zda jsou všechny duhy stejné. Zda mají stejný průměr (pokud se jedná o kruh) nebo ohnisko, pokud se jedná o elipsu nebo parabolu. Objevuje se duha vždy ve stejné výšce, respektive jaké faktory ji ovlivňují? Bude duha dnes v 15:00 nad Prahou stejná jako duha před dvěma roky někde v poledne na Madagaskaru a pod? Duha je důkaz toho, že bílé světlo je složené a rozkládá se pouze jedním způsobem (jedno pořadí barev). Proto by měla být každá duha stejná? Souhlasíte nebo ne? Děkuji za názory, zkušenosti.

Nejlepší odpověď
Kepler

Může mít optický jev nějaký rozměr? Ne, můžeš změřit jen úhlové stupně. Vždy se jedná o kruhové mezikruží. Už jsem párkrát viděl i trojitou duhu.

Další odpovědi
gecco

  1. nejsou všechny duhy
  • stejně veliké (průměr kružnice či kružnicového oblouku)
  • stejně široké (´vzdálenost´ mezi jednotlivými částmi spektra)
  1. nejsou ve stejné výšce, a dokonce se výška/velikost mohou lišit podle polohy pozorovatele (nejen!); faktorů, které to ovlivňují, je mnoho – vzájemná poloha zdroje světla, místa lomu (kde se nachází optické rozhraní, na němž se světlo láme), místa pozorování; index lomu prostředí (velikost a hustota kapek/krystalů, teplota, chemické složení)…
  2. „dnes nad Prahou“ – je velmi nepravděpodobné (viz výše), že by byly totožné
  3. ano, bílé světlo se rozkládá jedním způsobem – ale s mnoha proměnnými

😉

Dochy

Duha se může vytvořit na vodě z kropáče 50cm před tvým obličejem, stejně tak jako pod dešťovým mrakem vzdáleným 10km od Tebe. V druhém případě Ti pro pozorovatelný efekt nestačí 10l vody. Jen na duze vzdálenost nijak neodhalíš, ostřit budeš na „nekonečno“