Jsou vietnamští obchodníci někde jinde v Evropě tak rozšíření?

Jsou vietnamští obchodníci takhle rozšíření jen u nás, nebo nás snad někdo překonává? Proč si vybrali zrovna ČR? Že by nám je tu soudruzi nasadili jako pracovní sílu do fabrik s tím, že nám to po revoluci ukážou, jak se podniká?

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

Vietnamští obchodníci jsou prakticky všude.
V ČR a postkomunistických zemích jsou možná o něco rozšířenější, protože, v rámci výpomoci socialistickým státům jim v těchto zemích bylo nabízeno studijní stipendium a/nebo pracovní příležitosti (jak sám zmiňujete) v továrnách, jakožto ekonomická výpomoc jim i jejich zemi zničené tehdy válkou. Po změně režimu nabídlo Československo usazeným Vietnamcům a jejich rodinám trvalý pobyt i možnost získat občanství.
Vietnamce ale potkáte i v „Západních“ zemích. Velká Vietnamská komunita, možná i větší než u nás, je ve Francii. Vietnam byl francouzskou kolonií, takže na ní mají jisté historické vazby.

Další odpovědi
Kepler

Možná ještě někde jinde bývalých sovětských satelitech. Ale mám dojem, že ta čest byla svěřena právě jen do rukou Gustáva Rusáka, tak těch rákosníků s nadšením pozval hafo. Včetně studentů VŠ, kteří neuměli ani slovo česky a přesto promovali.

suaeda

V Německu i v Rakousku lze potkat Vietnamce, ale obchody tam prakticky nemají. Částečně lze vidět vietnamské obchody v Maďarsku a na Slovensku, ale není jich tam tolik jako v Čechách. U nás si v centrech měst někdy připadám jako bych byl v Hanoji. Obchodů s textilem, potravinami a rychlým občerstvením, kde vše naprosto stejné je mnoho. Vietnamští obchodníci by se měli zaměřit na různé druhy zboží a služby. A rozhodně zlepšit kvalitu. Zejména na stravovací služby – jejich čínská kuchyně (což není pravá čína) je všude naprosto stejná.
Inu někdo to musel povolit a dále to toleruje.

orwell

Vždycky se jim tady líbilo. Jestli je sem pozval Gustáv, to tedy nevím, ale pamatuji se na určité předrevoluční období (snad osmdesátá léta?), kdy byli naopak odsud vyexpedováváni. Nepamatuji se však, co toho bylo příčinou. Viděl jsem tehdy záběry z Ruzyňského letiště (odvysílané v televizních zprávách), kdy spousty naštvaných Vietnamců čekaly na odbavení, dávajíce svoji nelibost dosti značně najevo. Oni tehdy pochopitelně nepodnikali, ale pracovali v továrnách i jinde. Poměrně hodně jich tu i studovalo na VŠ. Možná, že někdo z dříve narozených by mohl tuto dobu upřesnit (mám na mysli ten hromadný nucený odlet).

agentpv

Ano, já je viděl ve Švédsku v Malmo, měli i stánky a prodávali to co prodávají u nás.