Anikitos

Jsou vězni dočasnými otroky?

Vězni bývají zbavováni svobody a většiny práv a občas jsou nuceni k pracím…

Nejlepší odpověď
Edison

Nejsou. Nejsou zbaveni práv. Nejsou nuceni pracovat. Mimochodem… v tom vidím problém. Já bych vězně nahnal na stavbu dálnic a jiných státních staveb.

Další odpovědi
annas

Nepíši o politických vězních, ale o těch, kteří spáchali trestný čin.

Vězni mají vnitřní svobodu, jsou zbavení vnější svobody – to je „trest“ za to, co provedlli.

Nejsou ve vězení z donucení svého „vlastníka“ jako praví otroci,. i když za ně rozhoduje dozorce.

Záleží na významu slova otrok, ačkoliv někde první význam může platit.

  1. Otrok patří majiteli, je tedy součástí jeho majetku.
  2. Přneseně význam – jeho práce je náročná, těžká, dřina.

Domnívám se, že v tomto smyslu není vězeň otrokem. To bychom mohli říct, že za socialismu jsme také byli otroky, když jsme byl „uvězněni“ za železnou oponou.

Proto pojmenování otrok není docela příhodné v pravém slova smyslu, existují jiné podmínky než v době vzniku otroctví. Ale je možné použít s nadsázkou,, hovorově.

Poklud stále hlídám hodiny, sleduji čas, nejsem otrokem času? Stejně utkvělé myšlenky či představy z nás z lidí ělají otroka …

Drap

Ne. nejsou

ivzez

Jak kde.
U nás ne.

@Kryšpín,
podle Vás je v pořádku, když jsou (byli) ve vězení lidé,
kterým nebyla beze všech pochyb prokázána vina?

Mediálně známy jsou tři případy, ale když si představím,
o kolika dalších nevíme, …

Kryšpín

Televize, počteníčko, telefon občas, návštěvy / i dámské záleží v které kategorii vězení vegetuje /, balíček dobrot také, bufet, když nemá zájem nemusí pracovat, když je to začínající lump, tak se od starších ještě něco přiučí, poté když seká latinu tak jej dříve pustí a může pokračovat v lumpárnách, sem tam se i propašují oblbováky a když má zlodějskou kariéru před nástupem, tak po propuštění může být i milionář, jako pro část národa obdivovaná kajinkáda.

Kryšpín

Ivzez, samozřejmě máte pravdu můžou být 3 kousky, nebo třista i více, ale soudce je také omylný, dále pracuje na podkladů policie, znalců, obhájců, křiváků svědků, prachatých taťuldů takže chyba se vloudí. Ovšem 90% si to zaslouží a řada jich VIP advokáti a pracháči z trestu vysvobodí, další pro nepříčetnost a.p. rovněž tlupy zločinců spravedlnosti uniká. Pokud někdo obdivuje kajínkádu, já jim to dopřeji, ovšem podívejte se na jeho trestní rejstřík než zapadl do šatlavy.

ivzez

Nejde přece o to, jestli někdo někoho obdivuje (já mimochodem ne), ale o to, že každý z nás má právo na spravedlivý proces.

Jak si můžeme být jisti, že se nám toho práva dostane, pokud vidíme, že mohou být odsouzeni lidé, kterým nebyla jednoznačně prokázána vina?

To je to, co mi vadí → bez ohledu na to, koho se to právě týká.

Pro mne je právo na spravedlivý proces zásadní. Už jsem to tady psala: Je mi milejší představa, že někomu jeho čin „projde“, než představa, že někdo strávil ve vězení i jen jeden den nespravedlivě.

PS:
Viděl byste to stejně, kdyby takto „omylem“ některý soudce odsoudil někoho z Vašeho okolí?