EKSOT123

Jsou v kořenové zelenině zarostlé částečky hlíny?

V souvislosti s Kryšpínovou otázkou miničásteček plastů mě napadlo, že když jím polévku s větším množstvím kořenové zeleniny, tak na dně talíře většinou drhne droboučký, jakoby písek. Ale blíž jsem to neprohlížel, co to je. Všimli jste si toho taky někdo? Přitom zeleninu dobře očistit nebo oškrábat není nic platné. Ale když jsem to někomu říkal, každý nad tím kroutil hlavou.?
Kdysi jsem zkusil řezat na cirkuli pařezy stromů – důkladně jsem je na povrchu očistil, ale bylo to nanic. Většinou to asi byla jen maličká zrna, ale ojediněle tam bývá i větší kámen.
Přitom rostlinná buňka nemá schopnost kámen přijmout, musí to asi postupně nějak obrůst a zarůst.

Odpovědi
Kepler

Nikdy jsem si ničeho takového nevšiml. Čistím důkladně kartáčem, celer okrájím. Samozřejmě nějaka ta hlína v různých záhybech zůstat může, ale právě ten kartáč by měl tu hlínu odstranit i odtamtud.

dr.luha

Svoji pozornost bych zaměřil na sůl, tam může být ten kámen mudrců. |:-)

Dochy

Kořeny zeleniny si tu hlínu odtlačí. To co drhlo mohlo být koření (pepř?)

EKSOT123

Děkuji za připomínky, ono je taky rozdíl, když někdo dělá spíš zeleninový guláš, jak to dělala má máma, nebo tam dá jen trošku. Možná to nebylo ze zeleniny jak píšete, ale všiml jsem si toho víckrát.

EKSOT123

Asi to uzavřu takto: vzpoměl jsem si, že jsem si toho všiml v určitém období a bylo to pravidelné. Buď tedy to byla tenkrát špatná sůl či koření, ale myslím, že to bylo z mrkve. V létě přišly deště, mrkev praskala a nečistoty zarostly- obrostly v prasklinkách. Velké praskliny samozřejmě vykrajuji, malinké nejsou moc vidět. Jestli po popraskání mrkev ještě hodně roste, jakože po dešti to tak bývá, tak zrnka mohou zarůst dovnítř. U stromů je to samozřejmé. Mají větvené zkroucené kořeny, kamínky občas obrostou, zarostou dovnitř. U kupované zeleniny se s tím asi člověk nesetká, tam jdou jen bezvadné nepopraskané kusy.